Platformok és innovációs központok
Tudásátadási platform
A tudásátadási platform (KTP) elengedhetetlen az alternatív élelmiszerhálózatok (AFN) logisztikájának fejlesztéséhez Közép-Európában.
Az AFN-ek, akár kis-, akár közepes gazdálkodók, innovatív jellegük miatt gyakran szembesülnek logisztikai kihívásokkal. A strukturált támogatás hiányában az ötletek gyakorlati megoldásokká alakítása egyre nehezebb.
Ez a platform a következő igényeket elégíti ki:
- Hatékony stratégiák és intézkedések az országokban az AFN-ek konkrét logisztikai műveleteinek támogatására,
- A bevált gyakorlatok megosztásának megkönnyítése, valamint
- A logisztikai megoldások bevezetésének felgyorsítása.
A KTP fő célkitűzései a következők:
- Adjon ismereteket a rövid ellátási logisztikai megoldásokról és üzleti modellekről a célközönség számára.
- Jelenítse meg a legjobb AFN-eket, hogy megkönnyítse a velük való kapcsolatfelvételt.
- A rövid élelmiszer-ellátási láncokra vonatkozó új ismeretek létrehozásának és az új gyakorlatok megosztásának ösztönzése.
- Hozzon létre egy interaktív platformot a felhasználók számára, hogy kapcsolatba lépjenek a tartalommal (tanfolyamok, tanúsítás stb.).
A KTP a következőket biztosítja:
- Betekintés az AFN-ek üzleti modelljeibe, különösen azokba, amelyek hatékonyak és eredményesek.
- A rövid élelmiszer-ellátási láncok (SFSC) és a kapcsolódó logisztikai megoldások fő jellemzőinek és kihívásainak megértése.
- Hatékony logisztikai megoldások, amelyek a projekt során felmért AFN-ek esetében azonosítottunk, például:
- információs rendszerek,
- logisztikai folyamatok digitalizálása,
- fejlett szállítási/rendelési elvek,
- a szállítások konszolidációja,
- a jármű útvonalának optimalizálása,
- logisztikai létesítmények megosztása,
- általános csomagolási megoldások,
- energiafelhasználás optimalizálása,
- inkluzív üzleti modellek a szisztematikus reziliencia érdekében, valamint
- különböző tervezési, fejlesztési és újrahasznosítási modellek.
A KTP fő előnyei:
- Fokozott tudásmegosztás: Megkönnyíti a logisztikai ismeretek és bevált gyakorlatok átadását az AFN-ek, kutatók, üzleti szakértők és politikai döntéshozók között.
- Jobb logisztikai hatékonyság: Az AFN-ek igényeire szabott logisztikai megoldásokat kínál, ezáltal javítva működési hatékonyságukat és versenyképességüket.
- A helyi élelmiszer-termelők támogatása: Közvetlenül támogatja a helyi élelmiszertermelőket és az AFN-eket azáltal, hogy hozzáférést biztosít a fejlett logisztikai ismeretekhez és gyakorlati megoldásokhoz.
- Fenntarthatóság és reziliencia: Támogatja a fenntartható gyakorlatokat és az inkluzív üzleti modelleket.
- Transznacionális együttműködés: Ösztönzi a transznacionális együttműködést, ezáltal lehetővé téve az ötletek cseréjét és az innovatív megoldások közös létrehozását.
Kapcsolatteremtési platform
A helyi beszerzés, a fenntartható gyakorlatok és az etikai megfontolások által meghatározott alternatív élelmiszer-hálózatok térnyerése rávilágított arra, hogy hatékony módszerekre van szükség a kulcsfontosságú szereplők e hálózatokon belüli összekapcsolására. A Food4CE projektben kifejlesztett Kapcsolatteremtési Platform ezt az igényt elégíti ki, így virtuális összekötőként szolgál a gazdálkodók, a fogyasztók, a logisztikai szolgáltatók és az alternatív élelmiszer-ágazat online platformjai között a logisztikai hatékonyság javítása érdekében.
Az együttműködés és az innováció közvetítőjeként működő Kapcsolatteremtési Platform összehozza a mezőgazdasági termelőket, a fogyasztókat, a logisztikai szolgáltatókat és az online platformokat. Elősegíti a tapasztalatok megosztását, megkönnyíti a közös projektek létrehozását, valamint elősegíti új logisztikai megoldások és üzleti modellek kidolgozását.
A Kapcsolatteremtési Platform dinamikus központként szolgál, amely összeköti, támogatja és ösztönzi az alternatív élelmiszer-hálózatok kulcsszereplőit. A közvetlen kapcsolatok lehetővé tételével, a zökkenőmentes logisztika biztosításával és az online piacterek kihasználásával a platform elősegíti a virágzó ökoszisztémát. A Kapcsolatteremtési Platform révén a gazdálkodók, a fogyasztók és a tágabb értelemben vett élelmiszeripar együttesen hozzájárulhatnak egy fenntarthatóbb és méltányosabb élelmiszerrendszerhez.
Innovációs központok
A Food4CE projekt keretében 5 regionális és 1 transznacionális innovációs központ (IH) kerül kialakításra. Az innovációs központok célja, hogy összehozzák a különböző ágazatok szereplőit az AFN-ek közép-európai fejlesztése érdekében. Az innovációs központok lehetővé teszik a tudástranszfert a kutatók, üzleti szakértők, élelmiszergyártók, logisztikai szereplők és politikai döntéshozók között, ezáltal egyedülálló kölcsönös transznacionális támogatási hálózatot hozva létre a közép-európai AFN-ek számára. Az OpenENLoCC támogatásával az innovációs központok a projektek befejezése után is aktívak maradnak. A regionális innovációs központok egy része integrálódik a vállalatokat támogató szervezetek szolgáltatásaiba (regionális fejlesztési ügynökségek, kézműves kamarák, kutatóintézetek vagy regionális élelmiszerközpontok stb.).
A regionális innovációs központok hozzájárulnak a tudástranszfer előmozdításának, az innovációk közös létrehozásának és a jobb AFN-ek Közép-Európán belüli előmozdításának általános céljához.
ORbITaLA (Szlovénia)
Az ORbITaLA Innovation Hub (IH) egy dinamikus platform, amelynek célja a szlovéniai alternatív élelmiszer-hálózatok (AFN) előtt álló legsürgetőbb kihívások – a digitalizáció, a fejlett logisztika és a szállítás. Az együttműködés, az innováció és a gyakorlati problémamegoldás előmozdításával a központ biztosítja az érdekelt felek számára azokat az eszközöket és szakértelmet, amelyek szükségesek ahhoz, hogy leküzdjék az áruk ügyfeleikhez történő szállításának napi kihívásait.
A bevált gyakorlatok, a személyre szabott megoldások és támogatás valós példáin keresztül az ORbITaLA összehozza a logisztikai szektor és a kutatás szakértőit, hogy együttműködjenek az alternatív élelmiszer-hálózatokkal (AFN), és hatékonyan leküzdjék ezeket a kihívásokat. Gyakorlati műhelyek, közös egyeztető ülések és tanácsadási szolgáltatások állnak e megközelítés középpontjában, biztosítva, hogy a megoldások ne csak innovatívak, hanem megvalósíthatók és relevánsak is legyenek.
Az ORbITaLA Innovation Hub arra törekszik, hogy Szlovénia vezető képzési és tanácsadó központjává váljon az AFN-ek számára, támogatva növekedésüket a fejlődés minden szakaszában, és kikövezve az utat egy fenntarthatóbb és hatékonyabb jövő felé az élelmiszer-ellátási láncokban.
Tanácsadó testület: Podravjei Regionális Fejlesztési Ügynökség – Maribor; Építőmérnöki, Közlekedésmérnöki és Építészmérnöki Kar; Mezőgazdasági, Erdészeti és Élelmiszerügyi Minisztérium; Mezőgazdasági és Élettudományi Kar; Szlovén Mezőgazdasági és Erdészeti Kamara (KGZS) – Maribori Mezőgazdasági és Erdészeti Intézet; Dobrina szövetkezet; Szlovén posta.
Kapcsolattartási adatok
IH vezető: | RDA Podravje Maribor |
Cím: | Pobreška cesta 20, 2000 Maribor (Szlovénia) |
Típus: | Virtuális és fizikai |
Nyitvatartás: | Online: minden nap. Személyes: Szerdánként 8:00 – 13:00 |
Elérhetőségek: | mag. Danijela Kocuvan, danijela.kocuvan@rra-podravje.si |
Innovációs központ (Ausztria)
Az Austrian Innovation Hub (IH) dinamikus platformként szolgál a különböző érdekelt felek összekapcsolásához, lehetővé téve számukra, hogy interaktív problémamegoldással közösen kezeljék a kihívásokat és javítsák működésüket. Ezek a folyamatok integrálódnak a tudástranszfer platformba (KTP), biztosítva a szélesebb körű innovációs és fejlesztési célokkal való összhangot.
A legfontosabb érdekelt felek közé tartoznak a felsőoktatási és kutatóintézetek, mint például a Forum Ernährung Heute, a BOKU és az osztrák UAS-szektor, valamint az innovatív kkv-k és az olyan üzleti támogató szervezetek, mint a WKW. Ezenkívül a központ minden szinten bevonja a hatóságokat, beleértve a helyi szervezeteket, például a Stadtwerke-t, a regionális partnereket és a nemzeti hatóságokat, például a Szövetségi Éghajlat-politikai, Környezetvédelmi, Energiaügyi, Mobilitási, Innovációs és Technológiai Minisztériumot.
Az ezen ágazatok közötti együttműködés előmozdításával az Osztrák Innovációs Központ célja a fenntartható innováció ösztönzése, az érdekelt felek hálózatainak erősítése és a régió számára hatásos megoldások kidolgozásához való hozzájárulás.
Tanácsadó testület: UAS BFI Bécs; ECONSULT; Kereskedelmi Kamara; Osztrák Szövetségi Minisztérium – Éghajlat-politika, környezetvédelem, energiaügy, mobilitás, innováció és technológia.
Kapcsolattartási adatok
IH vezető: | Alkalmazott Tudományok Egyeteme BFI Bécs (UAS BFI |
Cím: | Wohlmutstraße 22, 1020 Bécs (Ausztria) |
Típus: | Virtuális |
Nyitvatartás: | Online: hétfő – csütörtök, 10:00 – 16:00 |
Elérhetőségek: | David Strauß, David.Strauss@fh-vie.ac.at |
Localog (Olaszország)
A Localog Innovation Hub (IH) elkötelezett az alternatív élelmiszer-hálózatok (AFN-ek) és más érdekelt felek közötti együttműködés előmozdítása mellett a fenntartható és rugalmas regionális élelmiszerrendszer előmozdítása érdekében. Elsődleges céljai közé tartozik az AFN-ek folyamatos támogatása növekedésük és fejlődésük során, miközben elősegíti az együttműködési kezdeményezések és innovatív projektek kidolgozását, amelyek hozzájárulnak a hosszú távú rendszerszintű változáshoz.
Kezdeti szakaszában az innovációs központ az AFN-ek sajátos igényeinek azonosítására, a bizalom és az együttműködés környezetének megteremtésére, valamint képzések és személyre szabott támogatás nyújtására összpontosít. Azon fog dolgozni, hogy azonosítsa és előmozdítsa a bevált gyakorlatokat és az innovatív megoldásokat, különösen a logisztika és az üzleti modellek terén, miközben részvételi folyamat révén bevonja az érdekelt feleket egy átfogó regionális cselekvési terv kidolgozásába.
Előretekintve az innovációs központ célja, hogy kulcsszerepet játsszon a fenntartható és reziliens élelmiszerrendszerre vonatkozó közös jövőkép kialakításában. Továbbra is célzott támogatást nyújt az AFN-ek előrehaladásához, segítve őket a kihívások leküzdésében és a lehetőségek megragadásában. Az IH kiemelten kezeli az olyan együttműködési kezdeményezések és projektek tervezését és megvalósítását is, amelyek tovább erősítik a regionális élelmiszer-ökoszisztémát, biztosítva a hosszú távú hatást és fenntarthatóságot.
Tanácsadó testület: Közlekedési és Logisztikai Intézet – Bologna; Bologna önkormányzata; Mezőgazdasági Főigazgatóság / Mobilitáspolitikai Főigazgatóság – Emilia Romagna régió; Food Hub Srl; CAAB Bologna; Art-ER; Clust-ER agrár-élelmiszer.
Kapcsolattartási adatok
IH vezető: | Közlekedési és Logisztikai Intézet Alapítvány (ITL) |
Cím: | Viale Aldo Moro 38, Bologna (Olaszország) |
Típus: | Virtuális és fizikai |
Nyitvatartás: | Online: hétfő – péntek, 10:00 – 17:00 |
Elérhetőségek: | Lorenzo Cello, lorenzo.cello@fondazioneitl.org |
FOOD4Health (Magyarország)
A FOOD4Health Innovation Hub (IH) elkötelezett a termelők és feldolgozók versenyképességének növelése mellett piaci lehetőségeik bővítésével, valamint a nagyobb integráció, digitalizáció és oktatás elősegítésével. Küldetése, hogy fejlett digitális eszközök és adatközpontú döntéshozatal révén optimalizálja a mezőgazdasági termékek kezelését az élelmiszer-értéklánc mentén.
A központ átfogó szolgáltatásokat fog nyújtani, beleértve az adatkezelést, az automatizálást és a kommunikációs megoldásokat. E technológiák kihasználásával célja, hogy lehetővé tegye az érdekelt felek számára, hogy tájékozott, adatalapú döntéseket hozzanak, ösztönözve a hatékonyságot és az innovációt az agrár-élelmiszeripari ágazatban.
Tanácsadó testület: MATE Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet; CIBUS Hungaricus; Agrárminisztérium; Agrárközgazdasági Intézet; Nemzeti Agrárgazdasági Kamara; Kislépték egyesület, Felelős Élelmiszergyártók szövetsége, Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, Campden BRI Magyarország Kft. SmileyMed Kft., Capriovus Kft., The Fismarket Kft., Kifli.hu Shop Kft., Auchan Magyarország Kft., SPAR Magyarország Kft., Bonafarm Zrt., CO-OP Hungary Zrtr.
Kapcsolattartási adatok
IH vezető: | Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) |
Cím: | Villányi út 29-43, H-1118 Budapest (Hungary) |
Típus: | Virtuális és fizikai |
Nyitvatartás: | Online: minden nap Élő: péntek, 8:00 – 13:00 |
Elérhetőségek: | Géza Hitka, PhD, Hitka.geza@uni-mate.hu |
PULS Innovation Hub (Lengyelország)
A PULS Innovation Hub (IH) elkötelezett az innováció és a fenntarthatóság előmozdítása iránt az agrár-élelmiszeripari szektorban a legfontosabb kihívások és lehetőségek kezelésével. Céljai közé tartozik az átfogó üzleti tervek kidolgozása, a jövedelmezőségi elemzések elvégzése, a termelési intenzitás optimalizálása – legyen szó növekedésről, csökkentésről vagy zöldebb gyakorlatokra való áttérésről – és a gazdaságok fenntarthatóságának értékelése. Ezenkívül a központ a logisztikai költségek felmérésére és csökkentésére összpontosít a rövid élelmiszer-ellátási láncok hatékonyságának növelése érdekében.
Az innovációs központ középpontjában a rövid élelmiszer-ellátási láncokban működő gazdaságok erősségeinek és gyengeségeinek azonosítása áll. E dinamikák elemzésével a központ célja az általános hatékonyság javítása, a rövid ellátási láncok szerepének erősítése az agrár-élelmiszeripari ágazatban, valamint versenyképességük növelése. Kulcsfontosságú prioritás a rövid ellátási láncokban részt vevő érdekelt felek közötti nagyobb integráció és együttműködés előmozdítása, összetartóbb és ellenállóbb ökoszisztéma létrehozása.
Tanácsadó testület: PULS; L-GÖDÖR; Mezőgazdasági Tanácsadó Központ Wielkopolska régióban; AgroIntegracja Sp z o.o.; Wielkopolska régió marsallhivatalának Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériuma; A PULS-hoz tartozó kísérleti gazdaságok képviselője; Agricole Hitelbank; CSCMP – Ellátási Lánc Menedzsment Szakemberek Tanácsa; Fresh Logistics Polska; Top gazdaságok.
Kapcsolattartási adatok
IH vezető: | Poznańi Élettudományi Egyetem (PULS) |
Cím: | Wojska Polskiego 28, 60-637 Poznań (Lengyelország) |
Típus: | Virtuális |
Nyitvatartás: | Online: hétfőn (12:00-14:00) és szerdán (10:00-12:00) |
Elérhetőségek: | Alina Nowotarska, alina.nowotarska@up.poznan.pl |
Food4CE TIH
A transznacionális innovációs központ célja, hogy megkönnyítse a részt vevő országok közötti tudáscserét és támogatást. Együttműködési platformként lehetővé teszi a tapasztalatok, a bevált gyakorlatok és az igények nemzeti határokon átnyúló megosztását, növelve a kollektív tudást. Ezenkívül a központ egyedülálló kölcsönös támogatási hálózatot fog támogatni, ösztönözve a különböző országok regionális központjai közötti együttműködést a közös kihívások kezelése, a meglátások megosztása és az AFN-ek általános funkcionalitásának javítása érdekében Közép-Európában. Az integráció és az együttműködés előmozdításával a központ összehozza a különböző nemzetek érdekelt feleit, elősegítve a szélesebb perspektívát és az innovatív megoldások transznacionális szintű elfogadását.
Kapcsolattartási adatok
TIH vezető: | OPEN ENLoCC |
Cím: | Avenue Louise 146, 1050 Bruxelles (Belgium) |
A projektről és az Interreg Central Europe programról
Food4CE projekt
A Food4CE egy európai projekt, amelyet az INTERREG Közép-Európa Program társfinanszíroz, és amelynek célja az alternatív élelmiszer-hálózatok (AFN-ek) támogatása a fenntartható és rugalmas élelmiszer-ellátási rendszerek létrehozására irányuló erőfeszítéseikben. Az AFN-ek létfontosságú szerepet játszanak a rövid élelmiszer-ellátási láncok előmozdításában és az élelmiszer-elosztás karbonlábnyomának csökkentésében. Az AFN-ek olyan komoly kihívásokkal néznek szembe, mint a logisztikai együttműködés korlátozott ismerete, a digitalizáció és a hatékony szállítási rendszerek alkalmazása.
Innováció a zöldebb jövőért
A Food4CE ezeket a kihívásokat regionális és transznacionális innovációs központokon keresztül fogja kezelni, egyesítve a szakértők sokszínű csoportját, beleértve a kutatókat, az üzleti vezetőket, az élelmiszergyártókat, a logisztikai és szállítási szolgáltatókat, valamint a politikai döntéshozókat. Együtt az AFN logisztikai hatékonyságának növelésére összpontosítanak innovatív eszközök és megoldások létrehozásával.
Szakpolitikai támogatás
Az olyan innovatív eszközökön túl, mint a Kapcsolatteremtési és Tudásátadási, a Food4CE közösen kidolgozott regionális cselekvési terveket is biztosít minden résztvevő régió számára, valamint transznacionális (CE) politikai iránymutatásokat az AFN-ek támogatására.
További információért látogasson el a projekt weboldalára.
Projekt partnerek
A Maribori Egyetem transznacionális tevékenységeket hajt végre, támogatva az összes érdekelt fél bevonását a Food4CE-be. Tanulmányi és kutatási tevékenységeket alakít ki, hozzájárulva olyan stratégiák és kísérleti tevékenységek kidolgozásához, végrehajtásához és nyomon követéséhez, amelyek ismereteket, tapasztalatokat és bevált gyakorlatokat gyűjtenek az AFN-ek logisztikai tevékenységei során. A Maribori Egyetem emellett közvetlenül támogatja az RRA Podravje - Maribort az AFN logisztikai tudásátadás és az érdekelt felek közötti partnerkeresés céljából létrehozott innovációs központ megvalósításában, a tudásátadási és a logisztikai kapcsolatépítési platformok rendelkezésre bocsátásával.
A Food4CE projekt keretében az RDA Podravje – Maribor módszertanokat dolgoz ki és támogatja a partnereket a regionális és a transznacionális innovációs központok megalapításában és együttes működtetésükben. A helyi termelőkkel való együttműködéseknek és széles körű tudásuknak köszönhetően az RRAPM olyan eseményeket és tevékenységeket fog létrehozni, amelyek bemutatják az AFN-ek alapításának valós igényeit és kihívásait, amelyeket később beépíthetnek az AFN-ek támogatására irányuló regionális cselekvési tervekbe.
Az ITL biztosítja a szükséges támogatást az AFN-ek politikai döntéshozatali és stratégiai tervezési keretrendszeréhez. A feltérképezés, osztályozás és a meglévő AFN-ekkel és az Emilia-Romagna régió más érdekelt feleivel való kapcsolattartás kezdeti szakaszát követően az ITL regionális innovációs központot hoz létre és irányít. Az innovációs központ célja az AFN-ek logisztikai kompetenciáinak fejlesztése, az együttműködésen alapuló innovatív megoldások előmozdítása, közös cselekvési tervek és szakpolitikai iránymutatások kidolgozása az AFN-ek támogatására.
A MATE fő küldetése, hogy támogassa a projektpartnereket az agrárium területén szerzett ismereteikkel azáltal, hogy koordinálja a meglévő AFN-ek azonosítását és osztályozását Európában. Emellett a MATE létrehozza és irányítja az Innovációs központot, valamint akcióterveket dolgoz ki Magyarországon. A MATE a tudástranszfer platform és a kapcsolatépítő platform fejlesztésében is együttműködik
A Łukasiewicz-PIT transzverzális és transznacionális szerepet tölt be a Food4CE projektben, hozzájárulva a meglévő európai AFN-ek, jellemzőinek és szükségleteinek, valamint logisztikai jó-gyakorlatainak elemzéséhez. Az L-PIT segít megteremteni a stratégiai tervezési kerethez vezető utat, és közösen létrehoz egy regionális innovációs központot Lengyelországban és működteti azt.
A mezőgazdasági termelőkkel és a mezőgazdasági termékek feldolgozóival folytatott hosszú távú együttműködés révén a PULS azonosítja és értékeli az AFN-ek fejlettségi szintjét Lengyelországban. Ezenkívül a PULS irányítja a lengyelországi innovációs központot, és együttműködik az innovációs központok transznacionális hálózatával.
A Food4CE-n belül az ECONSULT vezeti az AFN logisztikai megoldásainak és legjobb gyakorlatainak feltérképezését. Emellett az ECONSULT tudásával és logisztikai szakértelmével számos más feladatban is támogatja a projektpartnereket, beleértve a legjobb gyakorlatok feltérképezésének módszertanát, a tudástranszfer és kapcsolatteremtési platform fejlesztését és végül az AFN-ek támogatására vonatkozó regionális cselekvési tervek kidolgozását.
Az UAS BFI Vienna vezeti a tudástranszfer platform (KTP) fejlesztését. Tevékenységvezetőként szorosan együtt fog működni a Maribori Egyetemmel a KTP fejlesztésében és tesztelésében, valamint annak megvalósításában. Emellett az UAS BFI Vienna az ECONSULT-tal szoros együttműködésben létrehozza és irányítja a bécsi innovációs központot. Végül az UAS BFI központi szerepet fog játszani az osztrák AFN-ek azonosításában és elemzésében, segítve logisztikai szükségleteik és bevált gyakorlataik megértését.
Az OPEN ENLoCC vezető szerepet tölt be a projekt hirdetésében és hasznosításában. Ezért részt vesz minden olyan tevékenységben, amelynek célja a közép-európai térség eredményeinek tőkésítése, kommunikálása, megosztása és hasznosítása. Közvetlenül nyomon követi az összes projekteredményt, hogy támogassa a partnereket a kommunikációs kérdésekben, és a regionális kompetenciaközpontok szakértelmének köszönhetően gondoskodik a konkrét eredmények technikai szempontból történő kidolgozásáról. Ezenkívül az OPEN ENLoCC transznacionális innovációs központot hoz létre, amelyhez az összes regionális innovációs központ csatlakozik.
Interreg Közép-Európa program
Az Interreg CENTRAL EUROPE egy európai uniós finanszírozási program, amely támogatja a transznacionális együttműködést.
Az Interreg 1990-ben kis méretű, határokon átnyúló kezdeményezésként indult, és az EU egyik legfontosabb regionális fejlesztési finanszírozási eszközévé nőtte ki magát. 2021 és 2027 között mintegy 10 milliárd EUR-t osztottak szét közel 100 Interreg program között olyan együttműködési projektek finanszírozására, amelyek hozzájárulnak egy mindenki számára erősebb és jobb Európához.
Az Interreg közösség háromféle programot kínál az európai területi együttműködési projektek támogatására:
- Határokon átnyúló együttműködési programok legalább két, azonos határral rendelkező ország között.
- Transznacionális programok (mint például az Interreg CENTRAL EUROPE) több európai ország régiói közötti együttműködésre.
- Interregionális együttműködési programok egész Európában.
Az Interreg Central Europe-pal kapcsolatos további információkért látogasson el a weboldalukra.