Knowledge Transfer Platform
The Knowledge Transfer Platform (KTP) is essential for advancing Alternative Food Networks (AFNs) logistics in Central Europe (CE).
AFNs, either small or medium farmers, often face challenges in logistics due to their innovative nature. With the lack of structured support transforming ideas into practical solutions is hardening.
Ez a platform a következőkkel foglalkozik:
- Effective strategies and actions across countries to support specific logistics operations of AFNs,
- Facilitating the sharing of best practices, and
- Accelerating the adoption of logistics solutions.
A KTP fő célkitűzései a következők:
- A célközönség számára ismeretek nyújtása a rövid távú logisztikai megoldásokról és üzleti modellekről.
- A legjobb gyakorlatnak megfelelő AFN-ek megjelenítése a velük való kapcsolatfelvétel megkönnyítése érdekében.
- A rövid élelmiszer-ellátási láncokkal kapcsolatos új ismeretek létrehozásának és az új gyakorlatok megosztásának ösztönzése.
- Hozzon létre interaktív platformot a felhasználók számára a tartalommal való foglalkozáshoz (tanfolyamok, tanúsítás stb.).
A KTP biztosítja:
- Betekintés az AFN-ek üzleti modelljeibe, különösen azokba, amelyek eredményesnek és hatékonynak bizonyultak.
- A rövid élelmiszer-ellátási láncok (SFSC) és a kapcsolódó logisztikai megoldások főbb jellemzőinek és kihívásainak megértése.
- Hatékony logisztikai megoldások, amelyeket az AFN által azonosított, a projekt során összegyűjtött legjobb gyakorlatok használnak.
- Különböző logisztikai megoldások a következőkkel kapcsolatban:
- információs rendszerek,
- a logisztikai folyamatok digitalizálása,
- fejlett szállítási/rendelési elvek,
- a szállítások konszolidálása,
- járműútvonal-optimalizálás,
- logisztikai létesítmények megosztása,
- közös csomagolási megoldások,
- energiafelhasználás optimalizálása,
- inkluzív üzleti modellek a szisztematikus rugalmasság érdekében, és
- különböző tervezési, fejlesztési és újrahasznosítási modellek.
A KTP fő előnyei a következők:
- Enhanced knowledge sharing: Facilitates the transfer of logistics knowledge and best practices among AFNs, researchers, business experts, and policymakers.
- Improved logistics efficiency: Provides logistics solutions, tailored to the needs of AFNs, thus improving their operational efficiency and competitiveness.
- A helyi élelmiszertermelők támogatása: Közvetlenül támogatja a helyi élelmiszertermelőket és az AFN-eket azáltal, hogy hozzáférést biztosít a fejlett logisztikai ismeretekhez és gyakorlati megoldásokhoz.
- Fenntarthatóság és rugalmasság: A fenntartható gyakorlatok és az inkluzív üzleti modellek előmozdítása.
- Transznacionális együttműködés: Ösztönzi a transznacionális együttműködést, ezáltal lehetővé teszi az ötletcserét és az innovatív megoldások közös létrehozását.
Matchmaking Platform
A helyi beszerzés, a fenntartható gyakorlatok és az etikai megfontolások által meghatározott alternatív élelmiszerhálózatok térhódítása rávilágított arra, hogy hatékony módszereket kell találni az e hálózatokon belüli kulcsfontosságú szereplők összekapcsolására. A Food4CE projekt keretében kifejlesztett Matchmaking Platform ezt az igényt elégíti ki, így virtuális összekötőként szolgál a gazdák, a fogyasztók, a logisztikai szolgáltatók és az alternatív élelmiszerágazat online platformjai között.
Az együttműködés és az innováció közvetítőjeként a Matchmaking Platform összehozza a mezőgazdasági termelőket, a fogyasztókat, a logisztikai szolgáltatókat és az online platformokat. Elősegíti a tapasztalatcserét, megkönnyíti a közös projekteket, és elősegíti az új szállítási megoldások és üzleti modellek fejlesztését.
A Matchmaking Platform olyan dinamikus csomópontként szolgál, amely összekapcsolja, támogatja és felhatalmazza az alternatív élelmiszerpiac kulcsszereplőit. A közvetlen kapcsolatok lehetővé tételével, a zökkenőmentes logisztika biztosításával és az online piacterek kihasználásával a platform elősegíti egy virágzó ökoszisztéma kialakulását. A Matchmaking Platformon keresztül a gazdálkodók, a fogyasztók és az élelmiszeripar szélesebb köre közösen járulhat hozzá egy fenntarthatóbb és igazságosabb élelmiszerrendszerhez.
Innovation Hubs
A Food4CE projekt keretében 5 regionális és 1 transznacionális központot alakítanak ki. Az innovációs központok célja, hogy összehozzák a különböző ágazatok szereplőit az AFN-ek fejlesztése érdekében Közép-Európában. Az innovációs központok lehetővé teszik a kutatók, üzleti szakértők, élelmiszertermelők, logisztikai szereplők és politikai döntéshozók közötti tudásátadást, így létrehozva egy egyedülálló kölcsönös transznacionális támogató hálózatot a közép-európai AFN-ek számára. Az OpenENLoCC támogatásával az innovációs központok a projektek befejezése után is aktívak maradnak. A regionális innovációs központok egy része beépül a vállalkozásokat támogató szervezetek (regionális fejlesztési ügynökségek, kézműves kamarák, kutatóintézetek vagy regionális élelmiszeripari központok stb.) szolgáltatásaiba.
A regionális innovációs központok hozzájárulnak a tudásátadás és az innováció közös létrehozásának előmozdítására, valamint a közép-európai AFN-ek fejlesztésének előmozdítására irányuló átfogó célhoz.
IH Slovenia ORbiTaLA
Vezető: RRA Podravje Maribor
Kapcsolattartási adatok:
Hatály:
IH Austria
Vezető: UAS-BFI
Kapcsolattartási adatok:
Hatály:
IH Italy
Vezető: ITL
Kapcsolattartási adatok:
Hatály:
IH Hungary
Vezető: MATE
Kapcsolattartási adatok:
Hatály:
IH Poland
Vezető: PULS
Kapcsolattartási adatok:
Hatály:
A transznacionális innovációs központ célja, hogy megkönnyítse a résztvevő országok közötti tudáscserét és támogatást. Együttműködési platformként szolgálva lehetővé teszi a tapasztalatok, a legjobb gyakorlatok és az igények megosztását a nemzeti határokon átívelő módon, növelve a kollektív tudást. Emellett a központ egy egyedülálló kölcsönös támogatási hálózatot fog kialakítani, amely ösztönzi a különböző országok regionális központjai közötti együttműködést a közös kihívások kezelése, az ismeretek megosztása és a közép-európai AFN-ek általános működésének javítása érdekében. Az integráció és az együttműködés előmozdításával a központ összehozza a különböző nemzetek érdekelt feleit, elősegítve a szélesebb perspektívát és az innovatív megoldások transznacionális szintű elfogadását.
TIH Food4CE
Vezető: OpenENLoCC
Kapcsolattartási adatok:
Hatály:
Food4CE projekt
A Food4CE egy európai projekt, amelyet az INTERREG Közép-Európa program finanszíroz, és amelynek célja az alternatív élelmiszerhálózatok (AFN-ek) támogatása a fenntartható és rugalmas élelmiszer-ellátási rendszerek létrehozására irányuló erőfeszítéseikben. Az AFN-ek létfontosságú szerepet játszanak a rövid élelmiszer-ellátási láncok előmozdításában és az élelmiszer-forgalmazás szénlábnyomának csökkentésében. Fontosságuk ellenére az AFN-ek olyan kihívásokkal szembesülnek, mint a logisztikai együttműködéssel, a digitalizációval és a hatékony szállítási rendszerekkel kapcsolatos korlátozott ismeretek.
Innováció a zöldebb jövőért
A Food4CE regionális és transznacionális innovációs központokon keresztül fogja kezelni ezeket a kihívásokat, egyesítve a szakértők sokféle csoportját, köztük kutatókat, üzleti vezetőket, élelmiszertermelőket, logisztikai és szállítási vállalkozókat, valamint politikai döntéshozókat. Együttesen az AFN logisztikai hatékonyságának fokozására fognak összpontosítani innovatív eszközök és megoldások létrehozásával.
Szakpolitikai támogatás
Az olyan innovatív eszközökön túl, mint a partnerkereső és a tudásátadási platform, a Food4CE közösen kidolgozott regionális cselekvési terveket is biztosít az egyes részt vevő régiók számára, valamint transznacionális (CE) politikai iránymutatásokat az AFN támogatásához.
Látogasson el a projektünkhöz weboldal további információért.
Projektpartnerek
Maribori Egyetem transznacionális tevékenységeket fog végrehajtani, támogatva a Food4CE valamennyi érdekelt fél bevonását. Tanulmányi és kutatási tevékenységeket is kidolgoz, hozzájárulva a stratégiák és kísérleti intézkedések kidolgozásához, végrehajtásához és nyomon követéséhez, amelyek ismereteket, tapasztalatokat és bevált gyakorlatokat gyűjtenek az AFN-ek logisztikai műveletei terén. A Maribori Egyetem emellett közvetlenül támogatja az RRA Podravje - Maribor-t az AFN-ek logisztikai tudásátadására és az érdekelt felek közötti kapcsolatfelvételre létrehozott innovációs központ megvalósításában azáltal, hogy platformot biztosít a tudásátadáshoz és a logisztikai kapcsolatfelvételhez.
A Food4CE projekt keretében, RRA Podravje - Maribor felelős lesz a módszertan kidolgozásáért és a partnerek támogatásáért a regionális innovációs központok létrehozásában és a transznacionális innovációs központok közös létrehozásában.
Hub. Thanks to their extensive knowledge and experience working with local producers, RRAPM will co-create events and activities that will show the real needs and challenges of AFNs creation, which will be later incorporated into regional action plans for the support of AFNs.
Az ITL biztosítja a szükséges támogatást az AFN politikai döntéshozatali és stratégiai tervezési keretéhez. A feltérképezés, osztályozás és a meglévő AFN-ekkel, valamint az Emilia-Romagna régió egyéb érintett szereplőivel való kapcsolattartás kezdeti szakaszát követően az ITL létrehozza és irányítja a regionális innovációs központot. Ennek az innovációs központnak a célja az AFN-ek logisztikai kompetenciáinak fejlesztése, az együttműködésen alapuló innovatív megoldások előmozdítása, közös cselekvési tervek és szakpolitikai iránymutatások kidolgozása az AFN-ek támogatására.
A MATE fő feladata a projektpartnerek támogatása a mezőgazdaság területén szerzett ismereteikkel azáltal, hogy koordinálja az Európában meglévő AFN-ek azonosítását és osztályozását. Emellett a MATE fogja felállítani és irányítani az innovációs központot, valamint fejleszteni a magyarországi kísérleti akciót. A MATE a Tudásátadási Platform és a Párkeresési Platform fejlesztéséhez is hozzá fog járulni.
A Łukasiewicz-PIT transzverzális és transznacionális szerepet játszik a Food4CE projektben, hozzájárulva az Európában meglévő AFN-ek, azok jellemzőinek és igényeinek, valamint logisztikai legjobb gyakorlatainak elemzéséhez. Az L-PIT segít megteremteni a stratégiai tervezési keret felé vezető utat, és közreműködik a lengyelországi regionális innovációs központ és annak kísérleti műveletei létrehozásában.
A PULS a mezőgazdasági termelőkkel és a mezőgazdasági termékek feldolgozóival való hosszú távú együttműködés révén azonosítja és értékeli az AFN-ek fejlettségi szintjét Lengyelországban. A PULS fogja továbbá irányítani a lengyelországi innovációs központot, és közösen fogja létrehozni az innovációs központok transznacionális hálózatát.
A Food4CE keretében az ECONSULT fogja vezetni az AFN logisztikai megoldásainak és legjobb gyakorlatainak feltérképezését. Emellett az ECONSULT számos más feladatban is támogatja a projektpartnereket tudásával és logisztikai szakértelmével, többek között a regionális és transznacionális innovációs központ módszertanának kidolgozásában, a tudásátadási és partnerkereső platform kialakításában, és végül az AFN-ek támogatására vonatkozó regionális cselekvési tervek kidolgozásában.
A bécsi FH BFI a Tudástranszfer Platform (KTP) fejlesztésének vezetője lesz. Tevékenységvezetőként szorosan együttműködik majd a Maribori Egyetemmel a KTP fejlesztésében és tesztelésében, valamint annak megvalósításában. Emellett a bécsi BFI FH az ECONSULT-tal szoros együttműködésben létrehozza és irányítja a bécsi innovációs központot.
Végezetül a BFI szakirányú továbbképzési központ központi szerepet fog játszani az ausztriai AFN-ek meghatározásában és elemzésében, segítve logisztikai igényeik és legjobb gyakorlataik megértését.
Az OPEN ENLoCC a tevékenységek terjesztésére és hasznosítására összpontosít. Ezért részt vesz minden olyan tevékenységben, amelynek célja az eredmények tőkésítése, kommunikálása, megosztása és hasznosítása a közép-európai térségben. Közvetlenül nyomon követ minden projekteredményt, hogy támogassa a partnereket a kommunikációs kérdésekben, és a regionális kompetenciaközpontok szakértelmének köszönhetően gondoskodik a konkrét eredmények technikai szempontú kidolgozásáról.
Interreg Közép-Európa program
Az Interreg CENTRAL EUROPE az Európai Unió transznacionális együttműködést támogató finanszírozási programja.
Az Interreg 1990-ben egy kis, határokon átnyúló kezdeményezésként indult, és mára az EU egyik legfontosabb regionális fejlesztési finanszírozási eszközévé nőtte ki magát. A 2021-2027 közötti időszakban mintegy 10 milliárd eurót osztanak szét közel 100 Interreg-program között az együttműködési projektek finanszírozására, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy Európa mindenki számára erősebb és jobb legyen.
Az Interreg közösség háromféle programot kínál az európai területi együttműködési projektek támogatására:
- Határokon átnyúló együttműködési programok legalább két, közös határon fekvő ország között.
- Transznacionális programok (mint például az Interreg CENTRAL EUROPE) több európai ország régiói közötti együttműködésre.
- Interregionális programok az egész Európára kiterjedő együttműködés érdekében.
Az Interreg Central Europe-ról bővebb információért látogasson el az Interreg Central Europe honlapjára. weboldal.