Családi kis kertként indult, mára 1 hektáros vállalkozássá nőtte ki magát a SzorgosGazda, ahol vegyszermentesen, biointenzív módszerrel gazdálkodnak, és nemcsak a terményeiket, hanem a belőlük készült savanyúságokat, lekvárokat, szörpöket, krémeket is ők állítják elő.
Hat évvel ezelőtt egy álommal a szívükben és némi bátorsággal a zsebükben hátrahagyták a város zaját, és beköltöztek egy kis tanyára. Egyetlen cél vezérelte őket: újrateremteni azt az ősi, természetközeli harmóniát, amelyet őseink oly jól ismertek. Hittek a teremtés csodájában – abban a pillanatban, amikor a semmiből valami lesz. Amikor a mag földbe kerül, és egyszer csak élet sarjad belőle: növény, virág, termés. Hittek abban is, hogy a szabadság ott kezdődik, ahol saját kezünkkel formálhatjuk az életünket.
Így indult el az önellátó családi gazdaságuk története. Ketten vannak, Gulyás Gergely és Melinda, mindketten kertészeti végzettséggel, és azóta is szívvel-lélekkel azon dolgoznak, hogy a földünk adta kincsek ne csak őket, hanem vásárlóikat is egészséggel és örömmel töltsék meg. Egyhektárnyi földjük minden négyzetmétere az otthonukká vált, ahol vegyszermentesen, biointenzív módszerekkel gazdálkodnak.

Hároméves kislányuk már most is részese ennek a világnak. Gyakran látják, ahogy apró kezeivel szed egy-egy friss málnát vagy roppanós zöldséget a kertből. Ő az első számú "kóstolójuk" – és talán a legőszintébb kritikájuk is. Tudják, hogy amit neki adnak, az a legjobb, amit nyújthatnak: tápanyagdús, természetes, szezonális ételek, amelyek úgy értek meg, ahogyan azt a természet megálmodta.
A gazdaságukban nincs helye a primőr termékeknek. Télen például náluk nem találnak paradicsomot a vásárlók – de amit kínálnak, az mindig az adott évszak legjavát tükrözi. A terményeiket vetésforgóval, természetes védekezési módszerekkel gondozzák, és minden egyes növényre úgy figyelnek, mintha egyedi gondoskodást igénylő családtag lenne.
Amikor a piacokról megmarad egy-egy termény, azt sem hagyják veszendőbe menni. Lekvárok, szörpök, savanyúságok, zöldségkrémek készülnek belőlük, mindenféle tartósítószer nélkül, hogy az ízek tiszták és valódiak maradjanak. A saját konyhájukban is ezek a házi finomságok kerülnek az asztalra, miközben három kutya, három macska és néhány háziállat társaságában élik a mindennapjainkat.
Számukra a gazdálkodás több, mint munka: híd a vásárlóik felé.Piacokon találkoznak velük, beszélgetnek, megosztják tapasztalatainkat.
Budapesten és környékén négy helyen árulnak: a római parti piacon, a Pancs-Gasztroplaccon, a Zuglói Kenyérközösségben, és Göd piacán.


De nemcsak az árut viszik el a vásárlóknak – az otthonuk ajtaját is megnyitják. Évente több alkalommal tartanak Nyitott Portát, hogy bárki, aki kíváncsi a gazdálkodásukra, belekóstolhasson ebbe az életformába. Ilyenkor mesélnek a sikerekről és a kihívásokról, és megmutatják, hogy milyen szépségeket rejt a tanyasi élet.
A történetük nem csak róluk szól. Minden vevőjük, minden látogatójuk, aki elültet otthon egy magot vagy kinyit egy üveg házi lekvárt, részese annak az álomnak, amely hat évvel ezelőtt született. Ez a mag – a közös gondoskodás, figyelem és szeretet – az, ami egy jobb, fenntarthatóbb jövőt teremthet mindannyiunk számára.
A SIKER TÉNYEZŐI
Fenntartható gazdálkodási gyakorlatok: A kártevők elleni védekezéshez vetésforgót és biológiai módszereket alkalmaznak. Ez a megközelítés hosszú távon biztosítja a talaj egészségét, csökkenti a vegyszerek használatát, és elősegíti a környezetbarát gazdálkodási gyakorlatokat. Ez a fenntartható megközelítés nemcsak a környezetnek kedvez, hanem egészségesebb és ízletesebb termékek előállításához is hozzájárul.
Értéknövelés a feldolgozás révén: A megmaradt termékek savanyúsággá, szörpökké, lekvárokká, zöldségkrémekké és egyéb termékekké történő feldolgozásával csökkentik a hulladék mennyiségét és növelik a termények értékét. Ezáltal változatos termékkínálatot hoznak létre, ami a vásárlók számára többféle lehetőséget kínál, és biztosítja a termés jobb felhasználását.
Elkötelezettség a természetes termékek iránt: Prioritásként kezelik a tartósítószerek nélküli termékek kínálatát, ami az egészségtudatos vásárlóknak kedvez. Ez a természetes és tartósítószermentes termékek iránti elkötelezettség segít bizalmat és hűséget építeni a fogyasztók körében, akik értékelik az egészséges, feldolgozatlan élelmiszereket.
Közvetlen piaci elkötelezettség: Termékeiket közvetlenül a piacokon értékesítik, ami lehetővé teszi számukra, hogy gyakorlatiasan kezeljék a vásárlói kapcsolatokat. Ez a közvetlen elkötelezettség szorosabb kapcsolatot alakít ki a fogyasztókkal, és értékes visszajelzéseket ad, amelyek felhasználhatók a termékek és szolgáltatások fejlesztéséhez.
Helyi és regionális jelenlét: Négy kulcsfontosságú piacon való részvételükkel több helyen is jelen vannak, mind Budapesten belül, mind a fővároson kívül. Ez a földrajzi diverzifikáció lehetővé teszi számukra, hogy szélesebb vásárlói bázist érjenek el, és növeli a láthatóságot, növelve a márka ismertségét.
Alkalmazkodás a szezonális elérhetőséghez: A szezonális termelés iránti elkötelezettségük biztosítja, hogy a vásárlók a legfrissebb termékeket kapják a legjobb minőségben. Azzal, hogy csak akkor kínálnak terményeket, amikor azok szezonban vannak, megőrzik a termékek minőségét, és elkerülik a szezonon kívüli termékek hátrányait, ami megkülönbözteti őket azoktól a vállalkozásoktól, amelyek a minőség rovására egész évben kínálnak termékeket.
Hulladékminimalizálás és hatékonyság: Azáltal, hogy a piacon megmaradt termékeket feldolgozott áruvá alakítják, hatékonyan minimalizálják a hulladékot, és biztosítják az erőforrásaik maximális kihasználását. Ez a megközelítés hozzájárul a fenntarthatósághoz és a jövedelmezőséghez, mivel értékes termékekké alakítja azt, amit esetleg kidobtak volna.
Fenntartható gazdálkodási gyakorlatok: A kártevők elleni védekezéshez vetésforgót és biológiai módszereket alkalmaznak. Ez a megközelítés hosszú távon biztosítja a talaj egészségét, csökkenti a vegyszerek használatát, és elősegíti a környezetbarát gazdálkodási gyakorlatokat. Ez a fenntartható megközelítés nemcsak a környezetnek kedvez, hanem egészségesebb és ízletesebb termékek előállításához is hozzájárul.