header icons
main image

TUDÁSÁTADÁSI PLATFORM

Logisztikai megoldások

Visszfuvar (Backhauling)  #

A visszfuvar vagy felhordó hálózat magában foglalja az áruk visszaúton történő szállítását, nem pedig üres teherautókkal való visszatérést, jelentősen javíthatva a járművek kihasználtsági arányát.

Például, miután a termékeket egy forgalmazónak elszállította az üres teherautó odairányítható egy közeli beszállítóhoz, hogy újabb szállítmányokat (pl. nyersanyagokat) vegyen fel. Az üres utak számának csökkentésével a backhauling növeli a flotta általános hatékonyságát, csökkenti a beszállítók és az ügyfelek szállítási költségeit, valamint segít csökkenteni az ártalmas környezeti hatásokat.


Kereslet és a kínálat koncentrációja egy helyen  #

A bioélelmiszer-termelő számára fontos probléma az ügyfél elérése. Érdekes megoldás egy ciklikus piac létrehozása (pl. hetente egyszer), amelyet a mezőgazdasági termelők irányítanak nagyvárosi központokban.  

Előnye

  • Ez lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy lerövidítsék az értékesítési csatornát, megőrizzék az árrést, minimalizálják az ügyfélszolgálati időt, és hetente néhány órára összpontosítsák az ügyfelek vásárlásait, értékes időt biztosítva a mezőgazdasági termeléssel való foglalkozásra.
  • Mivel közvetlenül a termelőtől férnek hozzá az ökológiai termékek széles választékához, az ügyfelek meglehetősen könnyen hozzászoknak a rögzített vásárlási időszakhoz.
  • A termelő és a vevő közötti közvetlen kapcsolat elősegíti a kölcsönös bizalom kiépítését és az információáramlást is.

Megrendelések összevonása #

Egy harmadik fél által üzemeltetett vásárlási platform, amely különböző gyártókat gyűjt össze, lehetővé teszi az online rendelések leadását különböző beszállítóknál, amelyeket a futárok másnap teljesítenek. A rendelések beszállítóktól történő összevonása lehetővé teszi a futárok útvonalainak lerövidítését, és ezáltal a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését. 

Összevonási módszer: Az összevonás jellemzően egyközös térben (raktárban) történik. A közös raktár lehetővé teszi az ügyfélek árufelvételét is, amikor a megrendelés befejeződött. Az ügyfél egyszeri hozzáférési kódot kap a raktárba, ahonnan bármikor átveheti az árut.

Járműtípus: A jármű típusa az áru típusától függ – ha a termék például hűtve szállítást igényel, a szállítás elektromos járművel is történhet, ha nem igényel, akkor akár kerékpárral vagy elektromos kerékpárral is megoldható.


Adatalapú döntéshozatal  #

Az adatalapú döntéshozatal valós idejű információkat használ, lehetővé téve a logisztikai szakemberek számára, hogy azonnal reagáljanak a kereslet változásaira, az ellátási lánc zavaraira vagy a váratlan eseményekre. A logisztika különböző területeiről származó adatok alapján kalkulálható például: 

  • Szállításonkénti költség: A szállításonkénti költséget méri, beleértve az alapdíjat, az üzemanyag-pótdíjat és a kiegészítő díjakat, külön-külön, hogy betekintést nyerjen a potenciálisan emelkedő költségekbe, amelyekkel foglalkozni kell.
  • Szállítmányozó teljesítménye: A megrendelés szállítónak történő átadásától a kézbesítés időpontjáig eltelt időt méri. Ez értékeli az utolsó mérföldes fuvarozó hatékonyságát és megbízhatóságát.
  • Szállítási idő :A megrendeléstől a kézbesítésig eltelt időt és a közöttük lévő lépéseket méri, jelezve a logisztikai műveletek hatékonyságát.

A megfelelő jármű kiválasztásának szempontjai #

A haszongépjárművek vásárlását befolyásoló üzleti igények értékelésekor kritikus fontosságú a döntéshozatalt közvetlenül befolyásoló különböző feltételek elemzése. Ez az átfogó értékelés segít olyan járművek beszerzésében, amelyek nemcsak költséghatékonyak, hanem alkalmasak és megfelelnek az adott üzemeltetési követelményeknek.

Rendelési mennyiség: A túl nagy járművek felesleges üres helyet adnak és több üzemanyagot igényelnek, míg a túl kicsi járművek több utat kell megtegyenek.

Szállítási terület: A kisebb járművek inkább városi területekre, a nagyobb járművek pedig inkább vidéki területekre alkalmasak.

Meghajtás típusa: Az elektromos kisteherautók csökkentik az üzemanyagköltségeket, kímélik a környezetet, csökkentik az ökológiai lábnyomot és javítják a márka imázsát. Támogatások is rendszerint rendelkezésre állhatnak.

Karbantartási követelmények: A magas karbantartási költségű járművek gyorsan pénzügyi teherré válhatnak. A megbízhatóságukról és alacsonyabb karbantartási igényükről ismert járművek kiválasztása jelentős megtakarítást és kevesebb állásidőt eredményezhet a javítások miatt.

További tényezők: parkolás és útdíjak, biztonság, helyi szabályozások, stb.


Piacok diverzifikációja  #

Az ügyfélkör kiépítése és diverzifikálása a réspiaci termékek számára nagy kihívás. 

Stratégia:  

  • A helyi és regionális vásárokon való részvétel, amelyek lehetővé teszik az ügyfelek számára, hogy megismerjék a vállalkozás termékeit és hűséges ügyfelekké váljanak.  
  • A következő lépés a saját webáruház elindítása, amely bemutatja a vállalkozás termékeit a megfelelő termékcsoportosítást alkalmazva, a regionális vásárok elérési területeire fókuszálva.  
  • A HoReCa szegmens ügyfeleinek megismerése és megszerzése.  
  • A termékválaszték fokozatos bővítése. 

Rugalmas szállítási módok #

Számos élelmiszergyártó és AFN sikerének kulcsa az, hogy könnyen használható és rugalmas szállítási módokat tudnak biztosítani, amelyek megfelelnek a különböző típusú ügyfelek igényeinek. A lehetőségek optimális kombinációjának biztosítása (az átvételtől a házhoz szállításig, a csomagautómatákig stb.) megköveteli tőlük, hogy speciális ismereteket és készségeket szerezzenek a rendelkezésre álló logisztikai megoldásokról és a megvalósításukhoz szükséges know-how-ról. 


Vállalati folyamatok digitalizációja  #

Amellett, hogy új ügyfeleket vonz, akik gyakran rendszeres megrendelőkké válnak, a digitális hirdetés által fokozott láthatóságot és márkaismertséget kínál. Ezenkívül a továbbfejlesztett digitalizáció felgyorsítja a megrendelések feldolgozását, ami különösen előnyös a B2B tranzakciók esetében, és átfogó betekintést nyújt a megrendelések előzményeibe és értékébe.  

Hatásai

  • A hatékonyság növelése a műveletek egyszerűsítésével.
  • Hozzájárul a vállalat környezet iránti elköteleződéséhez az optimalizálás révén a hagyományos folyamatokhoz kapcsolódó hulladék és energiafogyasztás csökkentésével.

Helyi szervezetekkel való kapcsolatok kiépítése  #

A lehetséges előnyök: 

  • Pénzügyi: Támogatások, alacsony kamatozású kölcsönök vagy hozzájárulás az indulási költségek, működési költségek vagy növekedési kezdeményezések fedezésére.
  • Marketing és promóció: Termékek önkormányzati rendezvényeken való megjelenése, ideértve a turisztikai kampányokat vagy hirdetési felület biztosítása önkormányzati kiadványokban vagy digitális platformokon.
  • Hozzáférés az erőforrásokhoz és hálózatokhoz: Hálózatépítési lehetőségek más helyi vállalkozásokkal, hozzáférés megosztott berendezésekhez vagy létesítményekhez, vagy kapcsolatok az érintett iparági szövetségekkel vagy támogató szervezetekkel.
  • Infrastruktúra-fejlesztés: Élelmiszer-csomópontok vagy elosztóközpontok fejlesztése mezőgazdasági szövetkezetek számára, vagy a szállítási és logisztikai infrastruktúra javítása.
  • Együttműködési projektek: Megfizethető lakhatással, megújuló energiával, közösségi kertekkel vagy szociális szolgáltatásokkal kapcsolatos kezdeményezések.

Helyi fókuszú látásmód és együttműködési kezdeményezések  #

A regionális élelmiszer-ellátási lánc fenntarthatósága felé történő jelentős átalakulást nagymértékben elősegíti a helyi termelők, a termelők szövetségei, a logisztikai szereplők és a hatóságok közötti együttműködések fokozása. Az együttműködésen és részvételen alapuló kezdeményezések lehetőséget nyújtanak a helyileg orientáltabb élelmiszer-ellátási láncok megszervezésére és megvalósítására, ide értve az optimalizált logisztikai megoldások alkalmazását (az élelmiszerek tárolásától a kiszállításáig).

Az együttműködési kezdeményezésekre való törekvés azzal az előnnyel is jár, hogy elősegíti a társadalmi és közösségi szerepvállalást helyi szinten, ezáltal erősítve a javasolt megoldások társadalmi elfogadottságát.


Online többtermelős vásárlási platform #

Ha több eladó egy vásárlási platformot használ, a rendelési folyamat mindenki számára digitalizálható. Az ügyfél a vásárlási platformon több beszállítónál is rendelhet, és egy összesített online fizetést hajthat végre. A megrendelést konszolidálják és az ügyfél ajtajához szállítják a szállítási feltételek szerint. A közös beszerzési platform különleges előnye a termékek változatossága és részletes leírása, beleértve azok eredetét is. A tanúsítványok is láthatóak, ha a termék rendelkezik velük. A weboldal intuitív, és lehetővé teszi a helyi termelők számára, hogy szélesebb közönséget érjenek el, miközben egyszerre több gyártó megrendeléseit vonják össze.


Csomagméret optimalizálása mesterséges intelligenciával #

A mesterséges intelligencia használata egyre elterjedtebb számos területen, beleértve a logisztikát is. A vállalatok mesterséges intelligencia segítségével optimalizálhatják mind a szállítást, mind a csomagolást. Az AI a teljes szállítmány és a jármű képességei alapján határozza meg a csomagolás optimális méretét, akár 30%-kal csökkentve a csomagolóanyag-felhasználást. Ez a megoldás nemcsak a költségcsökkentés szempontjából fontos, hanem csökkenti a hulladékot és növeli a tehergépjármű-kapacitás kihasználtságát, csökkentve a szén-dioxid-kibocsátást is.


Élelmiszer automaták #

A csomagautomatákat már régóta használják különböző termékekhez, de nem túl elterjedtek az élelmiszerek esetében. Lehetőséget kínálnak a regionális termékek non-stop értékesítésére, ugyanúgy, mint egy bolt. Ezek a hűtőrekeszes gépek rövid ideig akár képesek is fagyasztott élelmiszerek tárolására. Ezeknek az automatáknak az elterjedése és használata számos lehetőséget kínálhat:

  • Az utolsó mérföldhöz kapcsolódó költségek csökkentése.
  • Jelentősen csökkenthető az egyes szállítások karbonlábnyoma, valamint kényelmesebb és rugalmasabb átvételt biztosít a fogyasztó számára, és ezáltal növeli az ügyfelek elégedettségét.

Csomagolás újrahasználata és újrahasznosítása #

A csomagolás újrafelhasználása és újrahasznosítása a gyártók és az AFN-ek körében az egyik legfontosabb jógyakorlat. Ezek a gyakorlatok jelentősen csökkentik a környezeti hatást azáltal, hogy csökkentik az új anyagok iránti keresletet és csökkentik a hulladékképződést, ezáltal előmozdítva a fenntarthatóságot és a körforgásos gazdaságot az élelmiszeriparban.

Ezenkívül az ilyen logisztikai megoldások alkalmazása racionalizálja a regionális élelmiszer-ellátási láncokat az erőforrások optimalizálásával, csomagolással, beszerzéssel és ártalmatlanítással kapcsolatos költségeinek csökkentése által. Ez a hatékonyság nemcsak a jövedelmezőséget növeli, hanem az ellátási láncon belüli rugalmasságot is elősegíti, lehetővé téve a változó igényekhez és piaci feltételekhez való jobb alkalmazkodást.


A kereslet alakítása #

Az erőforrások, például a személyzet, a járművek vagy a raktárak szabályozatlan használata jelentősen befolyásolhatja a műveletek hatékonyságát és kiszámíthatóságát. Ez a kapacitáskihasználtság csúcsra járatásához vezet, ami bonyolítja a tervezést, és a működésben szűk keresztmetszeteket, megnövekedett költségeket és alacsonyabb ügyfél-elégedettséget eredményezhet. E kihívások enyhítése és a szállítások tervezésének javítása érdekében még az elkerülhetetlen csúcsidőszakokban, például a munkaszüneti napok előtt is számos stratégiai intézkedés hajtható végre.

Példák erre:

  • Bizonyos termékek iránti kereslet kezelésére vonatkozó akciós ajánlatok
  • Árak befolyásolása a hosszabb szállítási határidők vagy a nagyobb szállítási ablakok elérése érdekében
  • Csúcsidőn kívüli szállítás ösztönzése
  • A prémium szállítási szolgáltatások beárazása

A marketing- és árképzési intézkedések időben történő kiigazítása érdekében azonban ismerni kell a várható kapacitáskihasználást.


Fenntartható „utolsó mérföld” szállítás #

Az utolsó kilométeres szállítás az ellátási lánc folyamatának kulcsfontosságú eleme, különösen Európában. Az utolsó mérföld a szállítási folyamat utolsó szakaszára utal, amikor a terméket a helyi elosztóközpontból vagy központból az ügyfél ajtajáig szállítják. 

Különböző megoldásai lehetnek:

  • Egyes kiskereskedelmi üzletek további átvételi helyeket hoznak létre meglévő üzleteikben, hogy minimalizálják az utolsó mérföldes szállítási költségeket. 
  • Mind az online, mind a bolti termékek esetében az ügyfeleknek történő szállítás olyan üzletekből történhet, ahol a termékek már raktáron vannak, akár raktárkészletről, akár az üzletek polcairól. Az üzletből történő kiszállítás megkíméli a vállalatot attól, hogy csomagokat vagy teherautónál kisebb rakományokat kelljen szállítania az ügyfeleknek a végső rendeltetési helytől eső nagyobb távolságokból.

Fenntartható hűtéstechnológia a raktározásban #

Az élelmiszereket gyakran hűteni kell, ami megnövekedett energiafogyasztáshoz vezet. Míg a hűtőszekrények vásárlásakor támaszkodhatunk az energiaosztályokra, a tárolóhelyiségek gyakran magas helyiségek, amelyek a külvilág fele nyílnak. Az új raktárak építésekor ezért olyan szigetelőanyagokat kell használni, amelyek megakadályozzák a túlzott hőátadást. A meglévő raktárakban a szigetelések és a tömítés javítása, a gyorsan záródó vagy automata ajtók és légfüggönyök telepítése segíthet. A kevésbé nyilvánvaló intézkedések, mint például az alkalmazottak oktatása vagy a hőforrások alkalmazásának minimalizálása (pl. a hagyományos izzók, mint hőforrások cseréje) szintén csökkenthetik az energiafogyasztást. A hűtés során keletkező hulladékhő átirányítható és más célokra, például fűtésre is felhasználható.


A helyi kereskedelem fenntarthatóságra gyakorolt hatása #

A helyi kereskedelemre jellemző kisléptékű feldolgozás során a termék gyakran kevesebb műveleti lépésen megy keresztül, csökkentve az adalékanyagok vagy a termék nagymértékű módosításának valószínűségét. Összességében a helyi élelmiszer-logisztika közelsége és egyszerűsége nagyobb átláthatóságot tesz lehetővé, mely által a fogyasztók tájékozottabb döntéseket hozhatnak az általuk választott élelmiszerekkel kapcsolatban.

A termőföldtől az asztalig tartó rövidebb távolság csökkenti a szállítás és tárolás komplexitását. Ez által javul a nyomon követhetőség, lehetővé téve a fogyasztók számára, hogy könnyen megismerjék élelmiszereik eredetét.

A helyi termelők gyakran előnyben részesítik a fogyasztókkal és a kiskereskedőkkel való közvetlen kapcsolatokat, elősegítve a nyílt kommunikációt és a bizalmat. Ezek a közvetlen kapcsolatok világosabb információkat tesznek lehetővé a gazdálkodási gyakorlatról, a kezelési eljárásokról és a termékminőségről.


Teherszállító kerékpárok használata #

Az AFN-ek szállítási műveleteinek fenntarthatóságát támogatja a kibocsátásmentes alternatívák alkalmazása, például a teherkerékpárok vagy a teherszállító robogók (és elektromos változataik). Ezeknek a környezetbarát lehetőségeknek az elfogadása nemcsak a környezetvédelmi célokhoz igazodik, hanem javítja a szállítási folyamatok hosszú távú életképességét is, hozzájárulva egy zöldebb, fenntarthatóbb élelmiszer-ellátási lánchoz.

Egy szűk utcákkal rendelkező zsúfolt városban a teherkerékpárok használata kiváló szállítási megoldás lehet. Egy tanulmány kimutatta, hogy az elektromos kerékpárok 60% -kal gyorsabban haladhatnak, mint a kisteherautók a városközpontokban, és hogy a kerékpárok 90% -kal csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást a dízel furgonokhoz képest, és egyharmaddal az elektromos kisteherautókhoz képest. Léteznek hagyományos és elektromos változataik is. A kerékpárok csökkenthetik a házhozszállítás költségeit és idejét, valamint csökkenthetik a torlódásokat és a szennyezést a városokban. A kerékpároknak nem kell parkolóhelyet találniuk, nem kell fizetniük a parkolásért, és olcsóbb beszerezni, karbantartani és szervizelni őket.


Multifunkciós targoncák használata #

Érdekes megoldás a multifunkcionális kombinált targonca használata. Egy targoncagyártó megállapította, hogy többcélú targoncái segítenek ügyfeleinek csökkenteni karbonlábnyomukat, mivel ennek eredményeként kisebb flottára van szükségük. Ezek a kombinált "három az egyben" targoncák működhetnek oldalrakodó targoncaként (hosszú rakományokhoz), ellensúlyozó targoncaként és keskeny folyosós targoncaként. A többfunkciós targoncákat használó logisztikai vállalatok kombinálták a targoncákat a raktárakon belüli helytakarékosság érdekében, hogy akár 50% -kal több raktárterületet hozzanak létre, és évente átlagosan 80 tonnával csökkentsék karbonlábnyomukat.


hu_HUHungarian