header icons
main image

PLATFORMA TRANSFERU WIEDZY

Dbałość o świadomość ekologiczną i wysokiej jakości żywności: Kapolcsikum tworzy prawdziwą korzyść  

Local food producer Lokalny producent żywności
Digitalization Cyfryzacja
Local Focus Koncentracja na lokalnym rynku
Sustainability Zrównoważony rozwój
Transparency Transparentność

Posiadłość Kapolcsikum obejmuje obecnie ponad 8 hektarów ziemi, na której uprawiane są wyłącznie owoce. Z własnych plonów produkują syropy, dżemy i suszone owoce. Aby zapewnić stałą dostępność syropów i dżemów przez cały rok, owoce są zamrażane i przetwarzane w razie potrzeby. Dzięki temu produkty zawsze pozostają świeże.

Do stworzenia jednej butelki syropu, słoika dżemu czy paczki suszonych owoców potrzebna jest codzienna praca wielu ludzi –- ludzi, którzy całkowicie angażują się w ten proces. Praca ta nie jest tylko dodatkiem do pensji. Biznes ten prowadzony jest przez parę, która jest w pełni odpowiedzialna za wytworzony produkt oraz dba o jego jak najwyższą jakość.

Ziemia jest kluczowa, ponieważ to na niej sadzi się drzewa, krzewy i korzenie, które służą surowcem do produkcji. Mając dostępną ziemię, muszą kupić drzewa, nabyć sprzęt do uprawy ziemi, przycinania, zbiorów i opryskiwania. Niezbędne są także składniki odżywcze oraz opryski chroniące przed grzybami, patogenami i szkodnikami. Dopiero po 3-6 latach, gdy drzewa, krzewy i pędy zaczną owocować, można rozpocząć proces przetwarzania. Obecnie owoce są dostępne, ale trzeba je przechowywać, aby zapewnić ich dostępność przez cały rok i uniknąć sytuacji, w której niektóre smaki są wyprzedane i niedostępne do kolejnych zbiorów. Aby być wiarygodnym partnerem, konieczne jest magazynowanie owoców i zapewnienie surowców do przetwarzania przez cały rok. Wymaga to mrożenia, co wiąże się z koniecznością posiadania zamrażarki o pojemności 24 m³, której zakup jest kosztowny, a jej eksploatacja generuje wydatki na energię elektryczną.

Gdy owoce będą gotowe do przechowywania, można rozpocząć ich przetwarzanie. To jednak wymaga dalszych inwestycji – konieczne jest posiadanie zakładu produkcyjnego, maszyn, zbiorników i narzędzi. Dochodzą także koszty stałe, siła robocza, składki, surowce, takie jak cukier i kwas cytrynowy, oraz materiały do pakowania, w tym szkło, nakrętki, wypełniacze i etykiety. 

Gdy produkt jest gotowy, zaczyna się kolejny trudny etap – sprzedaż. To wcale nie jest łatwe. Ktoś musi zajmować się handlem, utrzymywać kontakt z klientami, robić zdjęcia, tworzyć reklamy, projektować etykiety, prowadzić działania marketingowe, aktualizować stronę internetową i odbierać telefony, odpowiadając na wszelkie pytania..

Nie jest to łatwa praca, ale to ich świadomy wybór i wierzą, że ich ziałalność ma wartość, co znajduje odzwierciedlenie w cenie butelki syropu, słoika dżemu czy torebki suszonych owoców. 

CZYNNIKI SUKCESU

Zaangażowanie i poświęcenie: Sukces zależy w dużej mierze od codziennej pracy i długoterminowego zaangażowania wielu osób, które uczestniczą w różnych etapach procesu produkcyjnego, – od uprawy po sprzedaż. Dzięki temu zapewniona jest ciągłość, jakość i niezawodność produktów.

Inwestycje w zasoby: Kluczowe znaczenie ma ciągłe inwestowanie w niezbędne zasoby, takie jak ziemia, drzewa, sprzęt do uprawy i przetwarzania oraz obiekty magazyny. Niezbędna jest także inwestycja w sprzęt do mrożenia, by zapewnić dostępność surowców przez cały rok.

Wszechstronność i zarządzanie: Prowadzenie akiego biznesu wymaga szeregu umiejętności. Para zarządzająca firmą nie tylko zajmuje się produkcją, ale także marketingiem, sprzedażą, administracją strony internetowej oraz obsługą klienta. Taka wszechstronność pomaga w sprawnym funkcjonowaniu firmy na każdym etapie.

Marketing i kontakt z klientami: Dokładne planowanie budżetu i finansów jest niezbędne do zarządzania kosztami ogólnymi, zakupami surowców i ciągłymi inwestycjami w grunty, sprzęt i infrastrukturę. Odpowiednie zarządzanie aspektami finansowymi gwarantuje, że firma pozostanie stabilna.

Zarządzanie finansami: Starannie zaplanowany budżet i racjonalne gospodarowanie finansami pozwalają na pokrycie kosztów operacyjnych, zakup surowców oraz ciągłe inwestowanie w ziemię, sprzęt i infrastrukturę. Odpowiednie zarządzanie finansami jest kluczowe dla trwałości firmy.

Zarządzanie zasobami ludzkimi: Skuteczne zarządzanie pracownikami – zarówno w uprawie, jak i w przetwarzaniu oraz sprzedaży – jest niezbędne. Motywowanie, szkolenie i wspieranie pracowników przyczynia się do sukcesu całej działalności.

Zrównoważony rozwój: Zrównoważony rozwój jest fundamentem działalności firmy. Na plantacjach pracują owce i pszczoły, a duży nacisk kładzie się na naturalne metody ochrony roślin. Owoce przechowywane są w zamrażarkach, a energia pochodzi z paneli słonecznych. Produkty są pakowane w szkło i karton, eliminując plastik.

Własna marka wysokiej jakości produktów: Silna marka własna to ogromna wartość na rynku. Kapolcsikum produkuje swoje syropy i dżemy samodzielnie, co czyni je wyjątkowo atrakcyjnymi dla konsumentów. Ich produkty zdobyły złote medale w Narodowym Konkursie Syropów i Dżemów, organizowanym od wielu lat. Syropy i dżemy Kapolcsikum są wolne od barwników i wzmacniaczy smaku oraz zawierają bardzo wysoką zawartość owoców.

pl_PLPolish