
Przesył wsteczny #
Transport wsteczny, który polega na przewożeniu towarów w drodze powrotnej, a nie na powrocie pustymi ciężarówkami, może znacznie poprawić wskaźniki wykorzystania pojazdów.
Na przykład, po dostarczeniu produktów do dystrybutora, pusta ciężarówka może zostać skierowana do pobliskiego dostawcy w celu odebrania surowców. Zmniejszając liczbę pustych przejazdów, transport wsteczny zwiększa ogólną wydajność floty i obniża koszty transportu dla dostawców i klientów, a także pomaga zmniejszyć wpływ na środowisko.

Koncentracja popytu i podaży w jednym miejscu #
Istotnym problemem dla producenta żywności ekologicznej jest dotarcie do klienta. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie cyklicznego targu (np. raz w tygodniu) zarządzanego przez rolników w dużych ośrodkach miejskich.
Zalety:
- Dzięki temu rolnicy mogą skrócić kanał dystrybucji, zachować marże, zminimalizować czas obsługi klienta i skoncentrować zakupy klientów na kilku godzinach w tygodniu, dając cenny czas na zajmowanie się produkcją rolną.
- Dzięki dostępowi do szerokiej gamy produktów ekologicznych bezpośrednio od producenta, klienci dość łatwo przyzwyczajają się do stałego okresu zakupu.
- Bezpośredni kontakt pomiędzy producentem a klientem ułatwia również budowanie wzajemnego zaufania i przepływ informacji.

Konsolidacja zleceń #
Zewnętrzna platforma zakupowa zrzeszająca różnych producentów pozwala na składanie zamówień online u różnych dostawców, które są realizowane przez kurierów następnego dnia. Konsolidacja odbioru zamówień od dostawców umożliwia skrócenie tras kurierów, a co za tym idzie zmniejszenie śladu węglowego poprzez kompletację zamówień od różnych dostawców.
Metoda konsolidacji: konsolidacja w przestrzeni wspólnej (magazynie). Współdzielony magazyn umożliwia również samodzielny odbiór klienta po skompletowaniu zamówienia. Klient otrzymuje jednorazowy kod dostępu do magazynu, z którego w każdej chwili może odebrać towar.
Rodzaj napędu: rodzaj pojazdu zależy od rodzaju towaru – jeśli produkt wymaga warunków chłodniczych, dostawa odbywa się samochodem elektrycznym, jeśli nie, dostawa odbywa się rowerem lub rowerami elektrycznymi.

Podejmowanie decyzji w oparciu o dane #
Podejmowanie decyzji w oparciu o dane wykorzystuje informacje w czasie rzeczywistym, umożliwiając specjalistom ds. logistyki natychmiastowe reagowanie na zmiany popytu, zakłócenia w łańcuchu dostaw lub nieoczekiwane zdarzenia. Wykorzystuje dane z różnych obszarów logistyki, takich jak:
- Koszt dostawy: mierzy koszt dostawy, w tym stawkę podstawową, dopłatę paliwową i opłaty dodatkowe, każdy z osobna, aby uzyskać wgląd w potencjalne rosnące koszty, którymi należy się zająć.
- Wydajność przewoźnika: mierzy czas od momentu przekazania zamówienia przewoźnikowi do momentu dostawy. W ten sposób ocenia się wydajność i niezawodność przewoźnika ostatniej mili.
- Czas dostawy: mierzy czas od zamówienia do dostawy oraz kroki pomiędzy, wskazując efektywność operacji logistycznych.

Określenie kryteriów wyboru właściwego pojazdu #
Oceniając potrzeby biznesowe, które mają wpływ na zakup pojazdów użytkowych, kluczowe znaczenie ma analiza różnych kryteriów, które mają bezpośredni wpływ na podejmowanie decyzji. Ta kompleksowa ocena pomaga w zakupie pojazdów, które są nie tylko opłacalne, ale także wydajne i odpowiednie do określonych wymagań operacyjnych.
Wielkość zamówienia: pojazdy, które są zbyt duże, marnują przestrzeń i paliwo, pojazdy, które są zbyt małe, wymagają większej liczby przejazdów.
Obszar dostawy: mniejsze pojazdy dla obszarów miejskich, większe pojazdy dla obszarów wiejskich.
Rodzaj napędu: elektryczne samochody dostawcze obniżają koszty paliwa, są przyjazne dla środowiska, zmniejszają ślad ekologiczny i poprawiają wizerunek marki. Mogą być dostępne dotacje.
Wymagania dotyczące konserwacji: Pojazdy o wysokich kosztach utrzymania mogą szybko stać się obciążeniem finansowym. Wybór pojazdów znanych ze swojej niezawodności i mniejszych potrzeb konserwacyjnych może prowadzić do znacznych oszczędności i krótszych przestojów spowodowanych naprawami.
Dalsze czynniki: parkowanie i opłaty drogowe, bezpieczeństwo, lokalne przepisy itp.

Dywersyfikacja rynków #
Zbudowanie bazy klientów i dywersyfikacja jej pod kątem produktów niszowych jest dużym wyzwaniem.
Strategia:
- Jednym ze sposobów jest udział w lokalnych i regionalnych targach, które pozwalają klientom zapoznać się z produktami firmy i zdobyć lojalnych klientów.
- Kolejnym krokiem jest uruchomienie własnego sklepu internetowego, dalsze wprowadzanie produktów firmy do wyselekcjonowanych w odpowiedniej grupie produktowej w regionach, w których jest ona eksponowana na targach.
- Rozpoznawalność klientów przekładająca się na pozyskanie klientów z segmentu HoReCa.
- Stopniowo poszerzany jest również asortyment produktów.

Elastyczne metody dostawy #
Kluczem do sukcesu wielu producentów żywności i AFN jest możliwość zapewnienia łatwych w użyciu i elastycznych metod dostawy, które odpowiadają na potrzeby różnych typów klientów. Zapewnienie optymalnego zestawu opcji (od odbioru, przez dostawę do domu, po cyfrowe szafki itp.) wymaga od nich zdobycia specjalistycznej wiedzy i umiejętności na temat dostępnych rozwiązań logistycznych oraz know-how w zakresie ich wdrażania.

Ogólnie rzecz biorąc, poprawa cyfryzacji we wszystkich procesach przedsiębiorstwa #
Oprócz przyciągania nowych klientów, którzy często stają się stałymi klientami, reklama cyfrowa zapewnia spółdzielni lepszą widoczność i rozpoznawalność marki. Co więcej, ulepszona cyfryzacja przyspiesza przetwarzanie zamówień, co jest szczególnie korzystne w przypadku transakcji B2B, oraz zapewnia kompleksowy wgląd w historię i wartość zamówień.
Efekty:
- Zwiększenie wydajności poprzez usprawnienie operacji.
- Przyczynianie się do przyjazności firmy dla środowiska poprzez optymalizację poprzez redukcję odpadów i zużycia energii związanych z tradycyjnymi procesami.

Powiązania z lokalnymi organizacjami pomnażają osiagnięcia wynikające ze współpracy #
Możliwe wsparcie może obejmować:
- Finansowanie: dotacje, niskooprocentowane pożyczki lub dotacje na pokrycie kosztów rozpoczęcia działalności, wydatków operacyjnych lub inicjatyw ekspansji.
- Marketing i promocję: produkty kooperacyjne na imprezach miejskich, włączenie ich do kampanii turystycznych lub zapewnienie powierzchni reklamowej w publikacjach miejskich lub na platformach cyfrowych.
- Dostęp do zasobów i sieci: możliwości nawiązywania kontaktów z innymi lokalnymi firmami, dostęp do wspólnego sprzętu lub obiektów lub powiązania z odpowiednimi stowarzyszeniami branżowymi lub organizacjami wspierającymi.
- Rozwój infrastruktury: rozwój hubów spożywczych lub centrów dystrybucyjnych dla spółdzielni rolniczych lub poprawa infrastruktury transportowej i logistycznej.
- Projekty oparte na współpracy: inicjatywy związane z przystępnymi cenowo mieszkaniami, energią odnawialną, ogrodami społecznymi lub usługami społecznymi.

Ukierunkowanie na sprawy lokalne i inicjatywy oparte na współpracy #
Znaczące przemiany w kierunku zrównoważonego rozwoju regionalnego łańcucha dostaw żywności są znacznie wzmocnione dzięki podejściu opartemu na współpracy między lokalnymi producentami, stowarzyszeniami producentów, operatorami logistycznymi i władzami publicznymi. Inicjatywy oparte na współpracy i partycypacji dają możliwość projektowania i wdrażania bardziej lokalnych łańcuchów dostaw żywności, w tym zoptymalizowanych rozwiązań logistycznych (od magazynowania po dostawę produktów spożywczych).
Skupienie się na inicjatywach opartych na współpracy ma również tę zaletę, że sprzyja zaangażowaniu społecznemu i społecznemu na szczeblu lokalnym, wzmacniając w ten sposób społeczną akceptację proponowanych rozwiązań.

Platforma zakupowa online dla wielu producentów #
Dzięki korzystaniu z jednej platformy zakupowej przez kilku sprzedawców, proces zamawiania może być zdigitalizowany dla wszystkich. Klient na platformie zakupowej może złożyć zamówienie u wielu dostawców i dokonać jednej zagregowanej płatności online. Zamówienie jest konsolidowane i dostarczane pod drzwi klienta zgodnie z warunkami dostawy producenta. Szczególną zaletą platformy wspólnych zakupów jest różnorodność i szczegółowy opis produktów, w tym ich pochodzenie. Certyfikaty są dostępne, jeśli produkt je posiada. Strona jest intuicyjna i pozwala lokalnym producentom dotrzeć do szerszego grona odbiorców przy jednoczesnej konsolidacji zamówień od kilku producentów jednocześnie.

Optymalizacja rozmiaru opakowania za pomocą sztucznej inteligencji #
Wykorzystanie sztucznej inteligencji staje się coraz bardziej powszechne w wielu dziedzinach, w tym w logistyce. Firmy mogą wykorzystać sztuczną inteligencję do optymalizacji zarówno transportu, jak i pakowania. Sztuczna inteligencja określa optymalny rozmiar opakowania na podstawie całej przesyłki i możliwości pojazdu, zmniejszając zużycie materiałów opakowaniowych nawet o 30%. To rozwiązanie jest ważne nie tylko z punktu widzenia redukcji kosztów, ale także zmniejsza ilość odpadów i zwiększa wykorzystanie możliwości przewozowych, zmniejszając emisję dwutlenku węgla.

Automaty z jedzeniem #
Automaty sprzedające są używane od dawna do różnych produktów, ale nie są zbyt rozpowszechnione w przypadku żywności. Oferują one możliwość sprzedaży produktów regionalnych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w taki sam sposób, jak w sklepie rolniczym. Te maszyny z komorami chłodniczymi mogą przechowywać mrożonki nawet przez krótki czas. Upowszechnienie i wykorzystanie tych automatów vendingowych może przynieść wiele możliwości:
- Redukcja kosztów związanych z ostatnią milą.
- Znaczne zmniejszenie śladu węglowego poszczególnych dostaw, a także zapewnienie wygodniejszego i bardziej elastycznego odbioru dla konsumenta, a tym samym zwiększenie zadowolenia klienta.

Ponowne wykorzystanie i recykling opakowań #
Ponowne wykorzystanie i recykling opakowań są najważniejszymi najlepszymi praktykami wśród producentów i AFN. Praktyki te znacznie zmniejszają wpływ na środowisko poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na nowe materiały i ograniczenie wytwarzania odpadów, wspierając w ten sposób zrównoważony rozwój i gospodarkę o obiegu zamkniętym w przemyśle spożywczym.
Co więcej, przyjęcie takich rozwiązań logistycznych może usprawnić regionalne łańcuchy dostaw żywności poprzez optymalizację zasobów i zmniejszenie kosztów związanych z zakupem i utylizacją opakowań. Wydajność ta nie tylko zwiększa rentowność, ale także sprzyja odporności w łańcuchu dostaw, umożliwiając lepsze dostosowanie się do zmieniającego się popytu i warunków rynkowych.

Kształtowanie popytu #
Nieregularne wykorzystanie zasobów, takich jak personel, pojazdy lub obiekty magazynowe, może znacząco wpłynąć na wydajność i przewidywalność operacji. Prowadzi to do szczytów wykorzystania mocy produkcyjnych, co komplikuje planowanie i może skutkować wąskimi gardłami operacyjnymi, zwiększonymi kosztami i zmniejszonym zadowoleniem klientów. Aby złagodzić te wyzwania i usprawnić planowanie dostaw, nawet w nieuniknionych godzinach szczytu, takich jak dni ustawowo wolne od pracy, można wdrożyć kilka środków strategicznych.
Przykładami tego są:
- Oferty zarządzania popytem na określone produkty
- Zachęty cenowe w przypadku dłuższych terminów dostaw lub dłuższych okien dostaw
- Dostawa poza godzinami szczytu
- Wycena dostaw premium
Konieczna jest jednak znajomość oczekiwanego wykorzystania mocy produkcyjnych, aby w odpowiednim czasie dostosować środki marketingowe i cenowe.

Zrównoważona dostawa "ostatniej mili" #
Dostawa ostatniej mili jest kluczowym elementem procesu łańcucha dostaw, zwłaszcza w Europie. Ostatnia mila odnosi się do końcowego etapu procesu dostawy, kiedy produkt jest przemieszczany z lokalnego centrum dystrybucyjnego lub węzła do drzwi klienta.
Istnieją różne rozwiązania:
- Niektóre sklepy detaliczne tworzą dodatkowe lokalizacje realizacji zamówień w swoich istniejących sklepach, aby zminimalizować koszty dostawy na ostatniej mili.
- Zarówno w przypadku produktów online, jak i stacjonarnych, dostawy do klientów mogą być realizowane ze sklepów, w których produkty są już dostępne w magazynie, albo z zapasów, albo z półek sklepowych. Dostawa ze sklepu pozwala firmie uniknąć konieczności dostarczania paczek lub ładunków drobnicowych do klientów z odległości bardziej oddalonych od miejsca docelowego.

Zrównoważone chłodzenie w magazynach #
Żywność często musi być przechowywana w lodówce, co prowadzi do zwiększonego zużycia energii. Podczas gdy przy zakupie lodówek można polegać na klasie energetycznej, pomieszczenia magazynowe to często wysokie pomieszczenia z otworami na zewnątrz. Budując nowe magazyny, powinny one być zatem zbudowane z materiałów izolacyjnych, które zapobiegają przenoszeniu temperatury na zewnątrz; W istniejących magazynach pomocna może być izolacja, uszczelnienie nieszczelności, zainstalowanie drzwi szybkobieżnych lub automatycznych, kurtyn powietrznych itp. Mniej oczywiste środki, takie jak uwrażliwienie pracowników lub unikanie źródeł ciepła w magazynie (np. światła jako źródła ciepła), również zmniejszają zużycie energii. Ciepło odpadowe powstające podczas chłodzenia może być również przekierowane i wykorzystane do innych celów, takich jak ogrzewanie.

Zrównoważony wpływ lokalnego handlu #
Operacje na mniejszą skalę, charakterystyczne dla lokalnego handlu, często przechodzą mniej etapów przetwarzania, co zmniejsza prawdopodobieństwo ukrytych dodatków lub zmian w produktach. Ogólnie rzecz biorąc, bliskość i prostota lokalnej logistyki żywności ułatwiają większą przejrzystość, umożliwiając konsumentom dokonywanie świadomych wyborów dotyczących spożywanej żywności.
Krótsze odległości od gospodarstwa rolnego do stołu zmniejszają złożoność transportu i przechowywania. Ta prostota zwiększa identyfikowalność, umożliwiając konsumentom łatwe śledzenie pochodzenia ich żywności.
Co więcej, lokalni producenci często stawiają na bezpośrednie relacje z konsumentami i sprzedawcami detalicznymi, wspierając otwartą komunikację i zaufanie. Te bezpośrednie połączenia umożliwiają uzyskanie bardziej przejrzystych informacji na temat praktyk rolniczych, procedur obchodzenia się i jakości produktu.

Korzystanie z rowerów towarowych #
Zrównoważony charakter działalności dostawczej AFN jest wspierany przez integrację alternatyw o zerowej emisji, takich jak rowery towarowe lub hulajnogi towarowe (i pojazdy elektryczne). Przyjęcie tych przyjaznych dla środowiska opcji nie tylko jest zgodne z celami środowiskowymi, ale także zwiększa długoterminową rentowność procesów dostaw, przyczyniając się do bardziej ekologicznego i zrównoważonego łańcucha dostaw żywności.
W zatłoczonym mieście z wąskimi uliczkami korzystanie z rowerów towarowych może być doskonałym rozwiązaniem dostawczym. Badanie wykazało, że rowery elektryczne mogą poruszać się o 60% szybciej niż furgonetki w centrach miast, a rowery zmniejszają emisję dwutlenku węgla o 90% w porównaniu z samochodami dostawczymi z silnikiem Diesla i o jedną trzecią w porównaniu z samochodami elektrycznymi. Dostępna jest zarówno wersja prosta, jak i elektryczna. Rowery mogą obniżyć koszty i czas dostawy do domu, a także zmniejszyć korki i zanieczyszczenie w miastach. Rowery nie muszą szukać miejsca parkingowego, nie muszą płacić za parkowanie i są tańsze w zakupie, utrzymaniu i serwisowaniu.

Zastosowanie wielofunkcyjnych wózków widłowych #
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wielofunkcyjnego kombinowanego wózka widłowego. Jeden z producentów wózków widłowych odkrył, że jego wielofunkcyjne wózki widłowe pomagają klientom zmniejszyć ich ślad węglowy, ponieważ w rezultacie potrzebują mniejszej floty. Te połączone wózki widłowe "trzy w jednym" mogą pracować jako wózki widłowe z bocznym załadunkiem (do długich ładunków), wózki widłowe z przeciwwagą i wózki widłowe do wąskich korytarzy. Firmy logistyczne korzystające z wielofunkcyjnych wózków widłowych połączyły wózki widłowe z wysiłkami na rzecz zaoszczędzenia miejsca wewnątrz magazynów, aby stworzyć do 50% więcej powierzchni magazynowej i zmniejszyć swój ślad węglowy średnio o 80 ton rocznie.