Dobrodošli na platformi za prenos znanja!
Raziščite platformo za prenos logističnega znanja in spoznajte Alternativne prehranske mreže (APM) v Srednji Evropi. Preberite, kako so izboljšali svojo logistiko in postali zgodba o uspehu.
Alternativne prehranske mreže igrajo ključno vlogo pri povezovanju lokalnih proizvajalcev hrane, potrošnikov in drugih deležnikov v kratkih verigah preskrbe z lokalno hrano. Njihov namen presega zgolj geografsko povezovanje, saj spodbujajo razvoj skupnosti ter trajnostnega prehranskega sistema, ki temelji na lokalni oskrbi.
Če želite pridobiti več informacij:
- Raziščite interaktivni zemljevid in dobre prakse.
- Obiščite našo bazo znanja in razširite svoje znanje logističnih rešitev, spoznajte projektne rezultate, in ustrezne politike ali se udeležite enega od naših učnih tečajev in kvizov.
Z veseljem bomo prisluhnili vaši zgodbi, če jo želite deliti z nami!
Interaktivni zemljevid dobrih praks
Na zemljevidu so prikazane različne vrste organizacij, kot so lokalni proizvajalci, ponudniki logističnih storitev, prodajalci oz. spletne platforme. Predstavljene so tudi dobre prakse, ki so vezane na različne kriterije in sicer: napredna logistika, digitalizacija, lokalna usmerjenost, trajnost in preglednost.
S klikom na ikone boste odkrili podrobne informacije o dobrih praksah.
Kriteriji dobrih praks
Napredna logistika
dobro razvita in organizirana logistika, kot je izbira med več možnostmi dostave za stranke, hladna veriga s senzorji, optimizacija poti, uporaba shem „zabojčkov“ itd.
Digitalizacija
digitalizacija procesov v dobavnih verigah, kot npr. spletna platforma za nakupovanje, digitalni sistemi za upravljanje zalog, digitalne etikete za trajnost itd.
Lokalna usmerjenost
vključuje lokalno povezanost in regionalno zavezanost, kot na primer povezave z lokalnimi institucijami, sodelovanje z lokalnimi organizacijami ter vključevanje skupnosti.
Trajnostni razvoj
poudarjeno je ekološko kmetovanje, zmanjševanje ogljičnega odtisa, okoljski vidik v logistiki, kot sta embalaža in ogljični odtis prevoza, ter druge trajnostne prakse.
Transparentnost
vključuje ukrepe za zagotavljanje zaupanja in preglednosti, kot so certifikati kakovosti živil, sledljivost izdelkov ter dokazilo o izvoru.
Food4CE projekt
Food4CE je evropski projekt, financiran s strani programa INTERREG Srednja Evropa, ki podpira alternativne prehranske mreže (APM) v prizadevanjih za vzpostavitev trajnostnih in odpornih sistemov preskrbe s hrano. V okviru projekta Food4CE bo vzpostavljenih pet lokalnih in eno transnacionalno inovacijsko vozlišče (IH), ki bo združevalo akterje iz različnih sektorjev – raziskovalce, poslovne strokovnjake, proizvajalce hrane, logistične in transportne operaterje ter oblikovalce politik – z namenom izboljšanja logistične učinkovitosti APM prek razvoja inovativnih orodij in rešitev.
V okviru projekta Food4CE bosta razvita dve inovativni orodji: platforma za prenos znanja (ang. Knowledge Transfer Platform - KTP) in platforma za povezovanje (ang. Matchmaking Platform - MP). Namen teh platform je olajšati prenos znanja in izmenjavo izkušenj med različnimi regijami in akterji ter ustvariti edinstveno mrežo vzajemne podpore za prehranske mreže v Srednji Evropi.