header icons
main image

KNOWLEDGE TRANSFER PLATFORM

Zadružni model, ki na novo opredeljuje ekološko kmetovanje in vključenost skupnosti 

Local food producer Lokalni proizvajalec hrane
Local Focus Lokalna usmerjenost
Sustainability Trajnostni razvoj
Transparency Transparentnost

Na rodovitnih tleh Bologne deluje zadruga Arvaia, ki spreminja pogled na kmetijstvo. Arvaia ni zgolj kmetija; je skupnost, zgrajena na načelih skupnostno podprtega kmetijstva (CSA). Člani zadruge niso zgolj podporniki, temveč tudi odločevalci in partnerji, neposredno vključeni v oblikovanje poti zadruge. Skupaj si delijo tako tveganja kot koristi, z zagotovilom, da se jim bo trud povrnil v obliki enakih deležev sezonskega pridelka.

Na Arvaiinih poljih se kmetuje po načelih agroekologije, pristopa, ki presega zgolj ekološko pridelavo. S kolobarjenjem, kompostnim in zelenim gnojenjem, ki vključuje bogato mešanico trav in stročnic, ne skrbijo le za rastline, temveč za celoten ekosistem. Arvaia vabi vse – člane in nečlane – da zavihajo rokave in sodelujejo pri pridelavi, s čimer pridobijo priložnost, da se povežejo z naravo in iz prve roke izkusijo, kaj pomeni pridelovati hrano v sožitju z okoljem.

Dvakrat tedensko, ob torkih in petkih, se člani zadruge zberejo za sortiranje sveže pridelane zelenjave. Ta čas ni namenjen zgolj delu, temveč hkrati ponazarja praznovanje skupnega truda, kjer se vsi, ki so sodelovali v kmetijskem letu, zberejo, da si razdelijo sadove svojega dela. Ob ponedeljkih pa člani prejmejo elektronsko pošto s seznamom razpoložljivih predelanih izdelkov – majhen opomnik na pomembnost njihove podpore, ki omogoča nadaljnje delovanje zadruge.  

Vsako soboto, od 8.00 do 12.30, Arvaia svoje pridelke pripelje na tržnico Borgo Panigale v Bologni. Ta tržni prostor ni le mesto za nakup zelenjave; je tudi stičišče za skupnost, kjer se izmenjuje zgodbe in vidi neposreden vpliv vključenosti lokalne skupnosti.

Vizija Arvaie sega onkraj kmetijskih površin v področje izobraževanja, kjer z dejavnostmi osvetljujejo prepletene povezave med človeškimi dejanji, naravnimi viri in okoljem. Tu ljudje dobijo nov vpogled v svet, razvijajo občutek državljanske odgovornosti in globljo povezanost s skupnostjo ter zemljo, ki jih obdaja.

Arvaia je predana inovacijam, kar potrjuje njeno sodelovanje v evropskem projektu SmartChain, kjer si prizadevajo za preoblikovanje kratkih verig preskrbe s hrano. V sodelovanju z različnimi deležniki si prizadevajo sooblikovati in širiti nove rešitve, ki delajo prehranske sisteme bolj konkurenčne in odporne. S tovrstnim partnerstvom znanstveno znanje prenašajo v praktične rešitve, ki koristijo tako lokalni skupnosti kot širšemu kmetijskemu okolju.  

Arvaia je več kot le zadruga; je gibanje, ki ponazarja model za trajnostno prihodnost.

DEJAVNIKI USPEHA

Lokalno usmerjene verige preskrbe s hrano: S poudarkom na lokalnih verigah preskrbe s hrano je Arvaia vzpostavila učinkovitejšo in trajnostno logistično mrežo. Ta pristop izboljšuje celoten proces distribucije, od skladiščenja do dostave, zmanjševanja razdalj, ki jih hrana prepotuje, ter zmanjševanja okoljskega vpliva prevoza.

Sodelovalni pristop: Arvaiin poudarek na sodelovanju med lokalnimi pridelovalci, združenji, logističnimi operaterji in javnimi organi je ključen za trajnostne preobrazbe v regionalni verigi preskrbe s hrano. Ta kooperativna strategija optimizira uporabo virov in krepi odpornost lokalnih prehranskih sistemov.

Model, ki temelji na vključevanju skupnosti: Arvaia sledi modelu, v katerem se tveganja in koristi delijo med vse člane. Ta vključujoč pristop omogoča vsakemu posamezniku, da postane delujoči član zadruge in se aktivno vključi v štiri ključne skupine: kmetijstvo in zeleno javno naročanje; distribucijo; upravljanje in organizacijo ter komunikacijo.

Spodbujanje družbene in skupnostne povezanosti: Arvaia si prizadeva za vključevanje skupnosti, ki sega onkraj kmetijskih dejavnosti. Njihove pobude za sodelovanje spodbujajo družbeno povezanost in državljansko udeležbo, kar krepi skupni občutek pripadnosti in povečuje družbeno sprejemanje trajnostnih praks.

Razvojne pobude: Razvoj Arvaie kot organizacije skupnostno podprtega kmetijstva (CSA) so navdihnili pionirski modeli lokalne pridelave hrane, kot sta Les Jardins de Cocagne v Ženevi in GartenCoop v Freiburgu. Ti uspešni primeri so Arvaio spodbudili k sprejemanju inovativnih strategij, ki združujejo tradicionalno kmetijstvo z modernimi pristopi, temelječimi na skupnosti.

Trajnostni in odporni poslovni model: Arvaia predstavlja vzdržljiv poslovni model, v katerem je trajnost temeljna vrednota. Ta struktura zagotavlja, da je organizacija prilagodljiva spremembam, hkrati pa dosledno spodbuja okolju prijazne prakse, ki koristijo tako članom kot širši skupnosti.

sl_SISlovenian