header icons
main image

KNOWLEDGE TRANSFER PLATFORM

Inovativno sodelovanje: Digitalna tržnica za male kmetije

Reseller/online platform Trgovina/spletna platforma
Advanced Logistics Napredna logistika
Digitalization Digitalizacija
Local Focus Lokalna usmerjenost
Sustainability Trajnostni razvoj

Regiji Pomeranija in Kujavi sta med kmetijsko najbolj razvitimi območji Poljske, z dolgo tradicijo pridelave za trg. Kljub temu se številne manjše kmetije danes soočajo z izzivom premajhnega obsega pridelave, da bi lahko zagotovile trajnosten vir dohodka. Te težave se zavedajo tudi kmetijski svetovalci,zato je bil v Kujavsko-Pomorskem kmetijsko-svetovalnem centru v Minikowu (KPODR) v okviru projekta "Inovativen model sodelovanja kmetijskih proizvajalcev v kratkih dobavnih verigah" vzpostavljen prodajni sistem, ki malim proizvajalcem omogoča neposredno prodajo potrošnikom, brez posrednikov. Pobudnik in koordinator projekta je KPODR Minikowo, ki je leta 2021 vzpostavil spletno prodajno platformo Wiejska e-skrzynka (Podeželska e-skrinjica). Ta pobuda je malim kmetijskim pridelovalcem zagotovila dodatni prodajni kanal, s katerim so lahko dosegli širši krog kupcev in zmanjšali stroške distribucije svojih izdelkov. Visoki stroški vzpostavitve platforme bi bili za posameznega kmeta težko obvladljivi, zato je skupna prodajna rešitev omogočila dostop do digitalnega trga, ki bi bil sicer za mnoge nedosegljiv.

Na spletno platformo Wiejska e-skrzynka so bili povabljeni kmetje in predelovalci kakovostne hrane, ki jo proizvajajo po tradicionalnih metodah, v skladu s sezono in ob upoštevanju veljavnih standardov varnosti hrane. Za zagotavljanje svežine izdelkov in trajnostnega poslovanja je bila ključnega pomena tudi pridobitev hladilnega dostavnega vozila, ki omogoča učinkovito obdelavo naročil in distribucijo izdelkov. 

Rodovitna in ravninska pokrajina omogoča pridelavo številnih rastlinskih vrst, kar se odraža v ponudbi več kot 130 rastlinskih in živalskih izdelkov z različnimi stopnjami predelave. Dostava poteka v Bydgoszcz in okolici pri čemer je sistem dostave zasnovan tako, da optimizira čas in stroške obdelave naročil. Da bi zmanjšali logistične stroške in skrajšali čas obdelave, se dostave izvajajo enkrat tedensko, ob četrtkih, naročila pa je mogoče oddati do polnoči v ponedeljek. To kmetom omogoča, da pripravijo ustrezno količino pridelkov, s čimer se zmanjšuje količina zavržene hrane. Pomembna inovacija platforme Wiejska e-skrzynka je tudi vzpostavitev skupinskih nakupov, kjer več kupcev združi naročila, ki so nato dostavljena na en dogovorjen prevzemni kraj. Ta pristop dodatno optimizira logistiko in krepi sodelovanje med potrošniki.

Eden ključnih elementov platforme Wiejska e-skrzynka je varnost hrane in medsebojno zaupanje prodajalcev, ki jih ocenjujejo vsi vključeni pridelovalci. Zato proizvodnja poteka pod stalnim nadzorom pristojnih inšpekcijskih organov (SANEPID, Veterinarska inšpekcija) ter internim sistemom zagotavljanja kakovosti Wiejska e-skrzynka, ki je bil posebej razvit za proizvajalce, vključene v prodajno skupino. Sistem vključuje medsebojne presoje, s katerimi se preverjajo ustrezni pogoji pridelave in higienski standardi vseh sodelujočih proizvajalcev. To ne krepi le poslovnih vezi, temveč spodbuja tudi prijateljstvo in izmenjavo izkušenj, kar prispeva k nadaljnjemu razvoju skupine in krepitvi lokalnega kmetijstva.

DEJAVNIKI USPEHA

Neposredna prodaja: Platforma Wiejska e-skrzynka omogoča malim kmetijskim pridelovalcem neposredno prodajo potrošnikom, s čimer odpravlja posrednike ter zagotavlja pravičnejše cene tako za kmete kot za kupce. Z vzpostavitvijo dodatnega prodajnega kanala pomaga malim kmetijam doseči širši krog kupcev, hkrati pa zmanjšuje stroške distribucije. Stroškovno učinkovit model platforme ponuja priložnost, ki bi si je posamezni kmet težko privoščil sam, s čimer postaja neposredna prodaja bolj dostopna in finančno vzdržna.

Zavezanost kakovosti in varnosti hrane: Zaupanje in zagotavljanje kakovosti sta temeljni vrednoti pobude Wiejska e-skrzynka. Vsi sodelujoči kmetje in predelovalci hrane delujejo pod nadzorom SANEPID-a (Državna sanitarna inšpekcija), veterinarske inšpekcije ter notranjega sistema zagotavljanja kakovosti platforme. Ta sistem vključuje medsebojne presoje med proizvajalci, kar zagotavlja visoke higienske standarde in ustrezne pogoje proizvodnje. Ta transparenten in sodelovalen pristop krepi zaupanje med prodajalci in gradi zaupanje potrošnikov v ponujene izdelke.

Trajnostna in sezonska pridelava: Platforma podpira kmete, ki uporabljajo tradicionalne in sezonske kmetijske metode, pri čemer dajejo prednost naravnim rastnim ciklom in varnosti hrane. Potrošniki imajo dostop do več kot 130 različnih rastlinskih in živalskih izdelkov z različnimi stopnjami predelave, kar zagotavlja pestro izbiro kakovostnih lokalnih pridelkov. Za ohranjanje svežine med dostavo je bil kupljen hladilni tovornjak, ki omogoča, da vsi izdelki izpolnjujejo najvišje standarde varnosti hrane.

Zmanjševanje zavržene hrane z optimizacijo logistike: Naročila se zbirajo enkrat tedensko, kmetje pa jih prejmejo vnaprej, da lahko pripravijo ustrezne količine pridelkov. Ta sistem zmanjšuje količino zavržene hrane in preprečuje nepotrebno prekomerno proizvodnjo. Poleg tega se dostava izvaja v povratnih zabojih, ki se po vsaki dostavi temeljito operejo in ponovno uporabijo za naslednje nakupe.

Sodelovanje in izmenjava znanja: Model Wiejska e-skrzynka presega zgolj prodajo – spodbuja skupnost kmetov in pridelovalcev hrane, ki si izmenjujejo znanje, izkušnje in dobre prakse. S sistemom medsebojnih presoj in rednimi stiki proizvajalci ne le razvijajo poslovne povezave, temveč tudi gradijo prijateljstva, s čimer krepijo lokalno kmetijstvo in spodbujajo inovacije.

Krepitev lokalnih prehranskih sistemov: Platforma s poudarkom na kratkih oskrbnih verigah izboljšuje lokalno pridelavo in porabo hrane ter zmanjšuje razdaljo med kmeti in potrošniki. Večina sodelujočih kmetij se nahaja v Bydgoszczu in okolici, kar zagotavlja sveže, visokokakovostne izdelke z minimalnim časom prevoza. To krepi tudi povezanost med proizvajalci – trenutno 21 kmetij– in njihovimi 600 zvestimi kupci, ki aktivno podpirajo lokalno kmetijstvo in regionalne prehranske tradicije. Ena od edinstvenih značilnosti platforme Wiejska e-skrzynka je možnost, da kupci ustvarijo nakupovalne skupine, s katerimi lahko usklajujejo skupinska naročila za svojo skupnost. Kot koordinatorji skupine uživajo individualno dogovorjene popuste, kar dodatno izboljšuje dostopnost trajnostno pridelane lokalne hrane.

sl_SISlovenian