Povratni prevoz #
Povratni prevoz, ki vključuje prevoz blaga na povratni poti namesto vračanja s praznimi tovornjaki, lahko bistveno izboljša izkoriščenost vozil.
Na primer: po dostavi izdelkov distributerju se lahko prazen tovornjak usmeri k bližnjemu dobavitelju, da naloži surovine ali povratno embalažo. Z zmanjšanjem števila praznih voženj povratni prevoz poveča skupno učinkovitost voznega parka ter zmanjša stroške prevoza za dobavitelje in kupce, hkrati pa prispeva k zmanjšanju okoljskih vplivov.
Koncentracija povpraševanja in ponudbe na enem mestu #
Pomemben problem za pridelovalca ekološke hrane je doseganje kupca. Zanimiva rešitev je vzpostavitev ciklične tržnice (npr. enkrat tedensko), ki jo v velikih urbanih središčih organizirajo kmetje.
Prednosti:
- To omogoča kmetom, da skrajšajo distribucijsko pot, ohranijo marže, zmanjšajo čas za obravnavo strank in skoncentrirajo nakupovanje strank na nekaj ur tedensko, kar jim zagotavlja dragocen čas za kmetovanje.
- S širokim naborom ekoloških izdelkov neposredno od pridelovalca se kupci precej hitro privadijo na določen časovni okvir za nakupe.
- Neposreden stik med pridelovalcem in kupcem prav tako olajša gradnjo medsebojnega zaupanja in pretok informacij.
Združevanje naročil preko spletne platforme in skupnega skladišča #
Spletna platforma za nakupe, ki združuje različne pridelovalce, omogoča spletno oddajo naročil pri različnih pridelovalcih hrane, ki jih dostavljavci izpolnijo naslednji dan. Združevanje prevzema naročil pri različnih pridelovalcih omogoča skrajšanje poti dostavljavcev in s tem zmanjšanje ogljičnega odtisa.
Metoda združevanja: združevanje izdelkov v skupnem prostoru (skladišču). Skupno skladišče omogoča tudi samoprevzem po zaključku naročila. Stranka prejme enkratno kodo za dostop do skladišča, iz katerega lahko kadar koli prevzame blago.
Vrsta prevoza in vozila: vrsta vozila je odvisna od vrste blaga – če izdelek zahteva hlajenje, je dostava izvedena s hladilnim vozilom; v nasprotnem primeru pa z običajnim ali električnim kolesom do končne stranke.
Odločanje na osnovi sprotnih informacij #
Takšno odločanje omogoča uporabo sprotnih informacij, kar strokovnjakom za logistiko omogoča takojšnje odzivanje na spremembe v povpraševanju, motnje v dobavni verigi ali nepričakovane dogodke. Temelji na podatkih iz različnih področij logistike, kot so:
- Stroški na dostavo - Meri stroške na dostavo, vključno z osnovno ceno, dodatkom za gorivo in stranskimi stroški, pri čemer je vsaka postavka obravnavana ločeno za boljši vpogled v morebitne rastoče stroške, ki jih je treba obravnavati.
- Uspešnost prevoznika - Meri čas od trenutka, ko je naročilo predano prevozniku, do trenutka dostave. S tem se ocenjujeta učinkovitost in zanesljivost prevoznika v zadnjem delu dostave.
- Čas dostave - Meri čas od naročila do dostave in vmesne korake, kar kaže na učinkovitost logističnih operacij.
Merila za izbor ustreznega komercialnega vozila #
Pri ocenjevanju poslovnih potreb, ki vplivajo na nakup komercialnih vozil, je ključno analizirati različna merila, ki neposredno vplivajo na odločanje. Takšna celovita analiza omogoča pridobitev vozil, ki so ne le stroškovno učinkovita, temveč tudi primerna za specifične operativne zahteve.
Obseg naročila: prevelika vozila zapravljajo prostor in gorivo, premajhna vozila pa zahtevajo več voženj.
Območje dostave: manjša vozila so primerna za mestna območja, večja vozila pa za podeželje.
Vrsta pogona: električna dostavna vozila zmanjšujejo stroške goriva, so okolju prijazna, zmanjšujejo ekološki odtis in izboljšujejo podobo blagovne znamke. Na voljo so lahko tudi subvencije.
Zahteve za vzdrževanje: vozila z visokimi stroški vzdrževanja hitro postanejo finančno breme. Izbira vozil, znanih po zanesljivosti in nižjih stroških vzdrževanja, lahko vodi do pomembnih prihrankov in manj zastojev zaradi popravil.
Dodatni dejavniki:parkirnine in cestnine, varnost, lokalni predpisi itd...
Diverzifikacija trgov #
Ustvarjanje baze strank in njena diverzifikacija za nišne izdelke je velik izziv.
Strategija:
- Eden od načinov je sodelovanje na lokalnih in regionalnih sejmih, ki strankam omogočajo, da se seznanijo z izdelki podjetja in pridobijo zveste stranke.
- Naslednji korak je odprtje lastne spletne trgovine, ki bo dodatno predstavila izdelke podjetja izbranim v ustrezni skupini izdelkov v regijah, kjer se podjetje predstavlja na sejmih.
- Prepoznavanje strank se je odrazilo v pridobivanju strank iz segmenta HoReCa.
- Postopoma se širi tudi ponudba izdelkov.
Prilagodljivi načini dostave #
Ključ do uspeha številnih proizvajalcev hrane in nacionalnih organov za migracije je sposobnost zagotavljanja enostavnih in prilagodljivih načinov dostave, ki ustrezajo potrebam različnih vrst kupcev. Zagotavljanje optimalne kombinacije možnosti (od prevzema, dostave na dom do digitalnih omaric itd.) od njih zahteva, da pridobijo specializirano znanje in spretnosti o razpoložljivih logističnih rešitvah ter znanje in izkušnje za njihovo izvajanje.
Splošno izboljšanje digitalizacije v vseh procesih podjetja #
Digitalno oglaševanje poleg privabljanja novih strank, ki pogosto postanejo stalni obiskovalci, zadrugi omogoča večjo prepoznavnost in prepoznavnost blagovne znamke. Poleg tega izboljšana digitalizacija pospešuje obdelavo naročil, kar je še posebej koristno za transakcije B2B, in zagotavlja celovit vpogled v zgodovino in vrednost naročil.
Učinki:
- Povečanje učinkovitost prek spletne strani . racionalizacijo delovanja.
- Prispevek k podjetju prijaznost do okolja z optimizacijo z zmanjšanjem količine odpadkov in porabe energije, povezanih s tradicionalnimi postopki.
Povezave z lokalnimi organizacijami povečujejo dosežke zadruge #
Možna podpora lahko vključuje:
- Finančno: nepovratna sredstva, nizkoobrestna posojila ali subvencije za kritje začetnih stroškov, stroškov poslovanja ali pobud za širitev.
- Trženje in promocija: zadružni izdelki na občinskih prireditvah, vključitev v turistične kampanje ali zagotovitev oglaševalskega prostora v občinskih publikacijah ali na digitalnih platformah.
- Dostop do virov in omrežij: priložnosti za mreženje z drugimi lokalnimi podjetji, dostop do skupne opreme ali prostorov ali povezave z ustreznimi industrijskimi združenji ali podpornimi organizacijami.
- Razvoj infrastrukture: razvoj prehranskih vozlišč ali distribucijskih centrov za kmetijske zadruge ali izboljšanje prometne in logistične infrastrukture.
- Sodelovanje Projekti: pobude, povezane z dostopnimi stanovanji, obnovljivo energijo, skupnostnimi vrtovi ali socialnimi storitvami.
Osredotočenost na lokalno raven in pobude za sodelovanje #
Pomembne spremembe v smeri trajnosti regionalne verige preskrbe s hrano so močno podprte z sodelovalni pristop med lokalnimi proizvajalci, združenji proizvajalcev, logističnimi operaterji in javnimi organi. Sodelovalne in participativne pobude so priložnost za oblikovanje in izvajanje bolj lokalno usmerjenih verig preskrbe s hrano, vključno z optimizirane logistične rešitve (od skladiščenja do dostave živil).
Prednost tega osredotočanja na pobude za sodelovanje je tudi v tem, da spodbujanje socialne vključenosti in vključenosti skupnosti na lokalni ravni.s čimer se krepi družbena sprejemljivost predlaganih rešitev.
Platforma za spletno nakupovanje več proizvajalcev #
Z uporabo ena nakupna platforma več prodajalcev, se lahko postopek naročanja digitalizira za vse. Kupec na nakupovalni platformi lahko naroči pri več dobaviteljih in opravi eno skupno spletno plačilo. Naročilo se združi in dostavi do vrat stranke v skladu s proizvajalčevimi dobavnimi pogoji. posebna prednost platforma za skupno nabavo je raznolikost in podroben opis izdelkov, vključno z njihovim poreklom. Na voljo so certifikati, če jih izdelek ima. Spletna stran je intuitivna in lokalnim proizvajalcem omogoča, da dosežejo širše občinstvo, hkrati pa združuje naročila več proizvajalcev hkrati.
Optimizacija velikosti paketa z umetno inteligenco #
Uporaba umetne inteligence je vse bolj razširjena na številnih področjih, tudi v logistiki. Podjetja lahko uporabljajo umetna inteligenca za optimizacijo prevoza in pakiranja. Umetna inteligenca določi optimalno velikost embalaže na podlagi celotne pošiljke in zmogljivosti vozila ter zmanjša porabo embalažnega materiala do 30%. Ta rešitev ni pomembna le z vidika zmanjšanja stroškov, temveč tudi zmanjšuje količino odpadkov in povečuje izkoriščenost zmogljivosti tovornih vozil, kar zmanjšuje emisije ogljikovega dioksida.
Prodajni avtomati za hrano #
Prodajni avtomati se že dolgo uporabljajo za različne izdelke, vendar niso zelo razširjeni za hrano. Ponujajo možnost prodaje regionalnih proizvodov 24 ur na dan, 7 dni v tednu, na enak način kot trgovina na kmetiji. Ti avtomati s hladilnimi oddelki lahko za kratek čas shranjujejo tudi zamrznjena živila. Prevzem in uporaba teh prodajnih avtomatov bi lahko ponudila številne priložnosti:
- Zmanjšanje stroškov povezane z zadnjo miljo.
- Znatno zmanjšanje ogljičnega odtisa posameznih pošiljk, pa tudi
potrošniku omogoča priročnejši in prožnejši prevzem in s tem povečanje zadovoljstva strank.
Ponovna uporaba in recikliranje embalaže #
Ponovna uporaba in recikliranje embalaže sta najpomembnejši najboljši praksi proizvajalcev in nacionalnih kontaktnih točk. Te prakse bistveno zmanjšati vpliv na okolje. z zmanjšanjem povpraševanja po novih materialih in zmanjšanjem nastajanja odpadkov ter s tem spodbujanjem trajnosti in krožnega gospodarstva v živilski industriji.
Poleg tega lahko s takšnimi logističnimi rešitvami racionalizacija regionalnih verig preskrbe s hrano. z optimizacijo virov in zmanjšanje stroškov. povezane z nabavo in odstranjevanjem embalaže. Ta učinkovitost ne le povečuje dobičkonosnost, temveč tudi spodbuja odpornost. v dobavni verigi, kar omogoča boljše prilagajanje spreminjajočim se zahtevam in tržnim razmeram.
Oblikovanje povpraševanja #
Neenakomerna uporaba virov, kot so osebje, vozila ali skladišča, lahko bistveno vpliva na učinkovitost in predvidljivost operacij. To vodi do konic v izkoriščenosti zmogljivosti, kar otežuje načrtovanje in lahko povzroči ozka grla v delovanju, višje stroške in manjše zadovoljstvo strank. Za ublažitev teh izzivov in izboljšanje načrtovanja dostave tudi v neizogibnih konicah, na primer pred prazniki, je mogoče izvesti več strateških ukrepov.
Takšni primeri so:
- ponudbe za upravljanje povpraševanja po določenih izdelkih
- Cenovne spodbude za daljše dobavne roke ali večja okna za dostavo
- Dostava zunaj konic
- Oblikovanje cen premijskih pošiljk
Vendar je treba poznati pričakovano izkoriščenost zmogljivosti, da bi lahko pravočasno prilagodili tržne in cenovne ukrepe.
Trajnostni "zadnji kilometer embalaže #
Dostava na zadnji milji je ključni element dobavne verige, zlasti v Evropi. Zadnja milja se nanaša na zadnjo fazo postopka dostave, ko se izdelek premakne iz lokalnega distribucijskega centra ali vozlišča do vrat stranke.
Razmišlja se o različnih rešitvah:
- Nekatere maloprodajne trgovine v svojih obstoječih trgovinah vzpostavljajo dodatne lokacije za dostavo, da bi zmanjšale stroške dostave na zadnji milji.
- Tako spletne izdelke kot izdelke v trgovinah je mogoče dostaviti strankam iz trgovin, kjer so izdelki že na zalogi, in sicer iz zaloge ali s trgovskih polic. Dostava iz trgovine podjetju prihrani potrebo po dostavi paketov ali manjšega tovora strankam iz razdalj, ki so bolj oddaljene od končnega cilja.
Trajnostno hlajenje v skladiščih #
Hrano je treba pogosto hladiti, kar povečuje porabo energije. Čeprav se lahko zanesemo na energijski razred pri nakupu hladilnikov so skladišča pogosto visoki prostori z odprtinami navzven. Pri gradnji novih skladišč je zato treba ta zgraditi iz izolacijski materiali ki preprečujejo prenos temperature v zunanjost; v obstoječih skladiščih, izolacija, tesnijo puščave., namestitev visoke hitrosti ali avtomatska vrata ali zračne zavese itd. lahko pomagajo. Manj očitni ukrepi, kot so ozaveščanje zaposlenih ali izogibanje virom toplote v skladišču (npr. svetloba kot vir toplote) prav tako zmanjšujejo porabo energije. Odpadno toploto, ki nastane med hlajenjem, je mogoče tudi preusmeriti in uporabiti za druge namene, na primer za ogrevanje.
Trajnostni učinek lokalne trgovine #
Pri manjših dejavnostih, ki so značilne za lokalno trgovino, je pogosto manj stopenj predelave, kar zmanjšuje verjetnost skritih dodatkov ali sprememb v izdelkih. Na splošno bližina in preprostost lokalne logistike hrane omogočata večjo preglednost, kar potrošnikom omogoča, da se o hrani, ki jo uživajo, odločajo na podlagi informacij:
- Krajše razdalje od kmetije do mize zmanjšati zapletenost prevoza in skladiščenja..
- Ta preprostost izboljšuje sledljivost., ki potrošnikom omogoča, da zlahka spremljajo izvor živil.
Poleg tega lokalni proizvajalci pogosto dajejo prednost neposrednim odnosom s potrošniki in trgovci na drobno, spodbujanje odprte komunikacije in zaupanja.. Te neposredne povezave omogočajo jasnejše informacije o kmetijskih praksah, postopkih ravnanja in kakovosti proizvodov.
Uporaba tovornih koles #
Trajnost dostavnih operacij nacionalnih logističnih centrov se krepi z vključevanjem alternativnih rešitev brez emisij, kot so tovorna kolesa ali tovorni skuterji (in električna vozila). Sprejemanje teh okolju prijaznih možnosti ni le v skladu z okoljskimi cilji, temveč tudi povečuje dolgoročno uspešnost postopkov dostave, kar prispeva k bolj zeleni in trajnostni verigi preskrbe s hrano.
V prenatrpanem mestu z ozkimi ulicami je lahko uporaba tovornih koles odlična rešitev za dostavo. Študija je pokazala, da lahko električna kolesa potovanje 60% hitrejši kot kombijev v mestnih središčih in da so kolesa zmanjšati emisije ogljika. za 90% v primerjavi z dizelskimi dostavnimi vozili in za tretjino v primerjavi z električnimi dostavnimi vozili. Na voljo sta enostavna in električna različica. Kolesa lahko zmanjšajo stroške in čas dostave na dom ter zmanjšajo zastoje in onesnaževanje v mestih. Za kolesa ni treba poiskati parkirnega mesta, ni treba plačati parkirnine, njihov nakup, vzdrževanje in servis so cenejši.
Uporaba večnamenskih funkcij viličarji #
Zanimiva rešitev je uporaba večnamenskega kombiniranega viličarja. Eden od proizvajalcev viličarjev je ugotovil, da njegovi večnamenski viličarji pomagajo strankam zmanjšati ogljični odtis, saj zaradi tega potrebujejo manjši vozni park. Ti kombinirani viličarji "tri v enem lahko delujejo kot bočni viličarji (za dolge tovore), protiutežni viličarji in viličarji za ozke prehode. Logistična podjetja, ki uporabljajo večnamenske viličarje, so viličarje združila s prizadevanji za prihranek prostora v skladiščih, da bi ustvarite do 50% več skladiščnega prostora in . zmanjšanje . njihov ogljični odtis v povprečju za 80 ton na leto.